RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 02.02.2018 Cuma 15:20:00

Hizmet kapıda başlar, kapıda biter

Hizmet kapıda başlar, kapıda biter

KONUK: Hüseyin KAYIŞ

RÖPORTAJ: Orçun UZUN

Uzun yıllardır sektörün içinde, hatta deyim yerindeyse “işin mutfağından”… Restoran İşletmecisi Hüseyin Kayış. Hüseyin Bey ile işletmelerde uygulanan genel prensipleri, işletmeciliğin zorluklarını sizler için konuştuk.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

44 yaşındayım, evli ve iki kız çocuğu babasıyım. 30 yıldır bu sektörün içerisindeyim.

İşletmeci olma kararını nasıl aldınız? Bu süreçte yaşadıklarınızı anlatabilir misiniz?

14 yaşındayken iş hayatına atıldım. Bu sektöre ilk olarak bir barda, en alt basamaktan başladım. İşiniz her ne olursa olsun, ciddiye alıp severek yapıyorsanız, başarıda peşinizden geliyor diyebilirim. Benimki de öyle oldu. Yıllarca aynı sektörde gecesi gündüzü belli olmadan tüm zorluklarına göğüs gerip çalıştım. 2001 yılından beri idarecilik ve yöneticilik yapmaktayım. Kişilik olarak liderlik ruhuna sahibim, bunun yılların tecrübesiyle birleşimi beni bu noktaya getirdi.

İşletmenizde uyguladığınız prensipleriniz var mıdır? Çalışanlarınızı neye göre belirlersiniz?

Prensiplerimiz olmadan yolumuza devam etmek mümkün değil. Prensipler yönünüzü ve başarınızı belirler. Her gün, sabah restoranımızda mini toplantılar düzenleyerek çalışanlarımızla bir önceki gün yapılan hataları, yaşanan aksaklıkları konuşup, bunun yanı sıra tekrar yaşanmaması için gerekli önlemleri alarak güne başlıyoruz.

İşletmeciliğin zor yanları var mı, varsa neler?

İşletmeciliğin zor yanları tabi ki var. Hizmet sektöründe birinci kural, müşteri memnuniyeti. Restorancılıkta hizmet kapıda başlar ve kapıda biter. Kapımızdaki hostesin güleryüzle müş- terilerimizi içeri alıp masasına oturtması, garsonumuzun hızlıca menüsünü verip siparişini doğru alması, yiyecek ve içeceklerin zamanında masaya servis edilmesi, müşteri kapıdan çıkana kadar her evrede memnun olması birinci önceliğimizdir. Bunun yanı sıra mekanın havalandırılması, günün saatine uygun müzik seçimi ve tonu, lavaboların düzenli ve sık sık temizlenmesi, çalışanların kıyafetlerinin temizliği ve kişisel bakımları gibi bir çok önemli konu eksikliğinde idareci için büyük sorunlara dönüşebiliyor. Bu nedenle daima ekibin başında ve dikkatli olmak gerekiyor.

İleride işletmeci olmak isteyen yatırımcılara tavsiyeleriniz nelerdir?

Tavsiyem; işlerini sevmeleri, iyi bir gözlemci olup, alanlarında kendilerini iyi geliştirmeleri olur. Meslekleri ile ilgili her detayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmeleri çok önemli, bu durumu daha çabuk kavrayıp daha erken yol almalarını sağlayacaktır.