RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 22.02.2018 Perşembe 10:40:00

İki satır sohbetin en keyifli olanı KasapDöner'de

İki satır sohbetin en keyifli olanı KasapDöner'de

KONUK: Bahar Özürün

RÖPORTAJ: Hande Pusat

Tamamen Türk damak tadına hitap eden bir ürün olmaktan çıkan ve dünyaya adımızı duyurmamızda büyük etkisi olan döneri işin uzmanından, sektörde büyük söz sahibi olan GLOBAL RESTORAN YATIRIMLARI A.Ş GENEL MÜDÜRÜ BAHAR ÖZÜRÜN’den dinleyelim istedik.

KasapDöner’in başarısının öyküsü 1946’ya kadar dayanıyor. Kuruluş öykünüzü bir kez de sizden dinleyebilir miyiz?

1946’dan beri kasabız. Adımız buradan geliyor. Dedemiz Ahmet Sarıtaş, 70 yıl önce İstanbul Üsküdar’da küçük bir kasap dükkanıyla işe başladı. Kısa sürede İstanbul’un en iyi etçilerinden biri olarak nam saldı. Toptan ve perakende olarak tüm Türkiye’ye satış yapmaya başladı. Ahmet Bey, müşterilerini ailesinden saydı, kendisi ve ailesine yedirmediği etleri kimseye yedirmedi. 3. Kuşak olarak tüm bilgi ve birikimimizle restorancılığa odaklandık ve Global Restoran Yatırımları A.Ş.’yi kurduk. İkiSatır ve KöylüGüzeli zincirleri, KasapDöner’in yanında Global A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren diğer markalarımız. 2011 yılında Üsküdar’da tek şube olarak hizmete giren KasapDöner markamızın şu an 47 şubesi var.

KasapDöner, sıradan bir dönercinin aksine tüketicide güçlü bir marka algısı yarattı. Markalaşma sürecinde başarınızın anahtarı ne oldu?

Arkamızda 70 yıllık Sarıtaş Et tecrübesinin güvenini hissederek hareket ediyoruz. Bu birikim hem bize büyük bir güven veriyor, hem de işimizle ilgili ar-ge çalışmalarında bize yol gösteriyor. Ayrıca gerek KasapDöner olarak, gerekse de tüm Global Restoran Yatırımları A.Ş. firması olarak sadece bildiğimiz işle, et ve dönerle uğraşıyoruz. Ayrıca böyle büyük bir tecrübe birikiminin üstünde duran bir firma olarak, yine tecrübeli ve işi bilen insanlarla çalışıyoruz. Bu da bize Türkiye’nin en başarılı ve en sıra dışı döner markası olan KasapDöner’i veriyor.

KasapDöner, “Hamburger çocuklarına yedirmeye geliyoruz” gibi ilginç sloganlar üretiyor. Çocuklara hamburgeri gerçekten unutturabildiniz mi?

Döneri hamburgerin sağlıklı ve yerli alternatifi olarak görüyoruz. Yerli, çünkü döner tüm dünyada Türk yemeği veya yiyeceği olarak bilinen bir tür. Sağlıklı, çünkü hem dönerde hem de beraberinde yediğiniz ürünlerde katkı maddesi ve koruyucu yok, geleneksel tandır lavaşı ve pidesi şeker içermiyor. Dönerimiz sadece bifteklik etten yapılıyor, içinde kıyma bulunmuyor. Hamburger köftesi ise, kıymadan üretiliyor ve kıyma dışı malzemeler de içeriyor. Ekmeği ve içine konan ketçap, mayonezi şeker içeriyor. Bu nedenle bilinçli anne babalar artık yavaş yavaş klasik fast food’dan dönere kaymaya başladı. Yeni yetişen gençlerimiz de döneri, özellikle de KasapDöner’i tercih ediyor. Bunu şubelerimizde gözlemleyebiliyoruz.

Türk insanı döneri neden bu kadar seviyor?

Türk insanı kendinden olanı sever. Döner de kendi yiyeceği. Ayrıca “fast food” olarak konumlandırabileceğimiz diğer yiyeceklere göre çok daha sağlıklı, lezzetli, besleyici ve doyurucu. Bir hamburgercide yediğiniz bir porsiyon sizi doyurmayabilir. Ama bir dönercide tıka basa doyabilirsiniz.

Döner klasikleşmiş bir yiyecek ama KasapDöner oldukça modern bir çizgiye sahip. KasapDöner için “dönerin modern hali” diyebilir miyiz?

Döner her dönem geçerli bir yiyecektir aslında. Biz sadece sunumunu tüketicinin güncel beklentilerine uygun hale getirdik. Bu nedenle bizim imaj açısından dönere modern bir çizgi kattığımız söylenebilir. Bizim şubelerimizde standart dışı bir masa düzeni, hatta duvar boyası bile göremezsiniz. Personelimizin kıyafeti bir örnektir. Bir de biliyorsunuz, biz döneri dünya markası yapmayı ve tüm dünyadaki hamburger çocuklarına da yedirmeyi hedefliyoruz. Bunun için de modern bir çizgiye sahip olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

KasapDöner’in menüsünde et ürünü olarak sadece döner yer alıyor. Menü seçeneklerinizi genişletmeyi düşünüyor musunuz?

Biz dönerciyiz. Dolayısıyla menümüzde sadece döner olması son derece normal. Bu nedenle de et ürünü olarak herhangi başka bir ürün eklemeyi düşünmüyoruz. Döner dışında herhangi bir kırmızı et ürünü isteyen müşterilerimizi de İkiSatır şubelerimize bekleriz. Hatta şu an KasapDöner şubelerimizin yanına İkiSatır şubelerimizi ekliyoruz. Şu anda iki markanın bir arada hizmet verdiği 7 restoranımız bulunuyor. Yeni açılacak şubelerimizi de KasapDöner-İkiSatır konsepti ile açmayı hedefliyoruz. Tavuk için de KöylüGüzeli şubelerimiz var.

“Ürünlerde katkı maddesi ve koruyucu yok, geleneksel tandır lavaşı ve pidesi şeker içermiyor.“

Herhangi bir kalite yönetim sertifikanız var mı?


ISO 9001 ve ISO 22000 gıda sertifikalarımız bulunmakta. Ayrıca DSR firması onaylı helal sertifikamız var.

Sanayi tipi ürünler kullanmamanızın ciddi bir maddi yükümlülüğü var mı? Buradan “İyi döner pahalı olur” sonucunu çıkarabilir miyiz?

Elbette bunun maliyeti oluyor. Dönerimizde sadece bifteklik et kullanıyoruz. Ancak biz maliyetlerimizi minimum derecede tüketicimize yansıtmayı kendimize prensip edindik. Buna rağmen KasapDöner neden muadillerine göre pahalı denirse de, bu noktada sizin çıkardığınız sonuç söz konusu: Her iyi ve kaliteli ürün bir miktar pahalı olur. Bizim dönerimiz de, piyasadaki en kaliteli dönerlerden biri. Dolayısıyla biraz pahalı. Bu da çok doğal.

İkiSatır konseptiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İkiSatır restoranlarımız, yemek sektöründe “steak” denen ızgara etleri ve nefis köfteleri ile her kesimden insana hitap edebilen konseptinin yanında, bütçe olarak da her türlü müşterinin erişebileceği seviyede bir ızgara restoranı pozisyonundadır. “İyi et yemek herkesin hakkı” anlayışıyla yola çıkan İkiSatır, gerçekten de iyi, kaliteli ve hijyenik etin herkese ulaşabilmesi misyonuyla hareket ediyor. Restoranımız ızgara etleri, nefis köfteleriyle her kesime hitap eden konseptin yanı sıra bütçe olarak da her kesimin ulaşabileceği bir steak house konumundadır.

İkiSatır ismi nereden geliyor?


İkiSatır markasıyla yola çıkarken yemek yerken aynı zamanda rahatça sohbet edilebilecek bir konsept oluşturmayı tasarladık. Bundan dolayı “İkiSatır et, iki satır muhabbet” sloganıyla “İkiSatır” markasını yarattık.

İkiSatır’ın menüsünde yer alan lezzetlerden en çok hangisi tercih ediliyor?

Köfte ve Dana Külbastı.

KöylüGüzeli’nin sektör hedefleri nelerdir? KöylüGüzeli’nin fark yaratmasındaki sır nedir? Özel sosu mu?

KöylüGüzeli markamız bünyesindeki restoranlarımızda, Sarıtaş’ın geliştirdiği özel sosla tavuk çevirme için en doğru pişirme yöntemini kullanıyoruz. Ürünlerimizi bu işlemlerden sonra tavuk severlerin beğenisine sunuyoruz. Şu an Üsküdar, Trump Towers, Akmerkez, Beşiktaş olmak üzere 4 tane KöylüGüzeli restoranımız var. Beşiktaş şubemizde yılbaşında açılıyor. Şu an yavaş bir hızda ilerlediğimiz bu markamızı da, yakın gelecekte daha da büyütmeyi planlıyoruz.

Bir ürünün “helal” sayılması için nasıl bir yol izliyorsunuz? Helal et prosedürü nasıl uygulanıyor?

Helal belgesi almak için gerekli şartlar ilgili sertifikasyonda belirlenmiş durumda. Bu kuralların belirlediği kesim şartlarına göre kesim yapılmakta, baharat gibi marinasyon malzemelerinde de yine helal olarak kabul edilen ürünler kullanılmaktadır.

Ürünlerinizin “helal et” olması ne gibi avantajlar sağlıyor?

Her şeyden önce ülkemize Orta Doğu’dan ve Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimiz kafalarında en ufak bir soru işareti olmaksızın ürünlerimizi tüketebiliyorlar. Aynı durum bu hassasiyeti olan vatandaşlarımız için de geçerli. Onlar da gönül rahatlığıyla bizi tercih edebiliyorlar. Bu da müşteri potansiyelinizi artırmakla kalmıyor, tüketicilerimiz nezdinde zaten Sarıtaş Et geçmişimizden kaynaklanan güveni daha da pekiştiriyor.

Son olarak, Food Time dergisi okuyucularımıza ve GidaGundemi.com web haber sitesi takipçilerimize neler söylemek istersiniz?

Global Restoran Yatırımları A.Ş olarak kadın girişimcilere ve istihdamına çok önem veriyoruz. Genel Merkezimizde çalışan 12 üst ve orta düzey yöneticimizin 9’u kadın. Ayrıca kadın girişimcilere özel indirimler sağlayıp, kadınların işletme sahibi olmasına destek olmak istiyoruz. 2017 yılında en büyük hedefimiz kadın döner ustaları ve motor kuryeler istihdam etmek.