RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 23.03.2017 Perşembe 16:22:02

İlk ve tek balık-ekmek zinciri Dardenia

İlk ve tek balık-ekmek zinciri Dardenia

KONUK: Dardenia Pazarlama Müdürü Özgün Yalın

RÖPORTAJ: Hande Pusat

Türkiye'nin ilk ve tek balık ekmek zinciri Dardenia hakkında merak edilenleri Pazarlama Müdürü Özgün Yalın ile konuştuk.

Kuruluşunun 6. yılında olmasına rağmen gıda sektörüne yaptığı hızlı girişle adını duyuran, Türkiye’nin ilk ve tek balık-ekmek zinciri Dardenia hakkında merak edilenleri Pazarlama Müdürü Özgün Bey ile konuştuk.
Balık ekmeği baştan yaratarak bakış açımızı değiştiren Dardenia hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dardenia, ilk şubesini 2011 yılında Bağdat Caddesi’nde açarak Türkiye'nin ilk ve tek balık-ekmek restoranı oldu. 30 yılı aşkın Dardanel tecrübesiyle kurulan Dardenia, Dardenel’in AR-GE yatırımları ile geleneksel balık-ekmeği yepyeni bir lezzete dönüştürerek kısa sürede balık tutkunlarının vazgeçilmez adresi oldu.

Dardenia olarak, açıldığımız ilk yıl 130.000'in üzerinde İstanbulluya ulaşarak büyük bir beğeni kazandık. Yenilikçi ve öncü ürünlerimizle balık tutkunlarının müdavimi olduğu Dardenia, deniz ürünleri fine fast-food kategorisinde de büyük bir boşluğu doldurdu.

Kısa bir süre önce hizmete giren Mecidiyeköy’deki ikinci şubemizle birlikte İstanbul genelinde 11 şubeye ulaştık.


 
Balık - ekmek çok yaygın bir lezzet olmasına rağmen deniz ürünleri Fast-Food kategorisinde üretici firmalar neden bu kadar az?

Balık uzmanlık isteyen bir iş. Türkiye’nin balık uzmanı Dardanel kadar tecrübeli, gelişmiş fabrikaları olan ve bu işe kendini adayan firma yok. Bilindik balık - ekmek Dardenia ile terfi ederek yeni bir yaklaşımla balıkseverlerin beğenisine sunuldu. Uzun süren AR-GE çalışmaları sonunda ekmekten, sosa ve hangi ekmek ile hangi balık iyi gidere kadar uzun denemeler sonucunda ürünlerimizi oluşturduk. Bu gibi çalışmalar için büyük yatırım ve know-how gerekiyor.

Dardenia’nın Dardanel güvencesiyle kurulması ne gibi avantajlar sağladı?

Dardanel markası balık aşkıyla çıktığı yolda 30 yılı geride bıraktı. Bu süreçte balık sektörünün gelişimine ve değişimine hem katkıda bulunup hem de izlerken, globalleşen dünyada değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte farklılaşan müşteri taleplerini, gıda sektöründeki pazarlama çalışmalarını da yakından takip etti. Bu süreçte zincir balık restoran bakımından balık ekmek segmentinde de önemli bir boşluk olduğunu tespit ettik. Ve bu boşluğu da ancak kendini “balık uzmanı” olarak tanımlayabilecek tecrübeye sahip bir firma doldurabilirdi.Mart 2011 yılında İstanbul Erenköy’de 30 yıllık tecrübemizi farklı bir kanaldan müşteri ile buluşturduğumuz “Dardenia”nın ilk şubesini açtık. Dardanel olarak tüketicilerimizle her zaman yakın ilişkilerimiz vardı ama bu farklı bir deneyim oldu. Biz nihayetinde rafta satışa sunulan ürünler üreten bir firmayız. Müşterilerimizin tasarımları ile de dikkat çeken Dardenia şubelerinde Dardanel lezzetlerini tadabiliyor olmaları ve keyifli saatler geçirmeleri Dardanel ile olan duygusal bağlarını da güçlendirdi.

Açıldığı ilk yıl 130 bin kişi Dardenia lezzetlerini tattı. Evinde kendi hazırladığı yemeklerin dışında Dardenia da sunulan sıra dışı balık lezzetleri balıkseverler için “Balığın adı Dardanel, adresi Dardenia” duygusu yarattı.

Şubelerimizde balık&ekmek ve balık&suşi olmak üzere şu anda iki konseptimiz var. Şubelerimize gösterilen yoğun ilgi üzerinde franchise vermeye başladık. Gelecek dönemde kendi açacağımız şubelerimiz ve franchise vereceğimiz iş ortaklarımızla şube sayımızı çoğaltırken aynı lezzeti ve kaliteyi korumaya, müşterilerimizle duygusal bağımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.Ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tüm ürünleri çevreci, sağlıklı, hijyenik koşullarda ve Dardanel tecrübesiyle hazırlanan Dardenia’nın zengin menüsünde hepsi tartar sos, karamelize soğan ve yeşillikle servis edilen Norveç somon, limonlu levrek schnitzel, Tuna Steak, Norveç uskumru ve mezgit schnitzel balık ekmek çeşitlerine ek olarak, bazı şubelerimizde sushi çeşitleri de yer alıyor. Ayrıca menümüzde Brüksel midyeden fish cheeseburger’e, tencere Midye’den, Levrek çorbasına, kalamar tavadan sushi ve tempura usulü sağlıklı kızartma yöntemiyle hazırlanmış atıştırmalıklara farklı damak tatlarına hitap eden seçenekler de bulunuyor.

Dardenia olarak kendimize özgü ekmeğimiz, soslarımız ve menümüzle yeme-içme dünyasına farklı bir soluk getirdik. Kısa bir süre öncede menülerimizi çeşitlendirmek amacıyla bazı yenilikler yaptık. Örneğin ‘Fırından Ev Yapımı Lezzetler’ isimli yeni kategorimizle Nohutlu Dardanel Ton, Fırında Patatesli Uskumru Buğulama ve Fırında Çipura Buğulama ile fırın yemeklerini müşterilerimizin beğenisine sunduk. Bunun yanı sıra surimi salata ve fit menüler gibi alışılmadık tatlar da balıkseverlerden tam not aldı.Ürünleriniz arasında Çin mutfağından esintiler de yer alıyor. Bu lezzetler Türk damak zevkine uygun mu? Tüketicilerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Aslında çok fazla Çin mutfağı ile ilgimiz yok. Biz Türk halkının sevdiği balık - ekmek ürününü Dardenia usulü yaptık. Özel ekmeği, balık çeşitleri, sos ile zenginleştirdik. Ayrıca bazı ürünlere de karamelize soğan ekledik. Tüketicilerimiz ürünlerimizden gayet memnun. Paket serviste ve restoranda yaptığımız anketler, yemek sepeti puanlarımız da bunu gösteriyor.

Menü seçeneklerinize yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?

Yenilikçi ve öncü ürünlerimizle Türk halkını pek çok yeni tatla buluşturduk. Menülerimizi çeşitlendirmek, sunduğumuz tatları ve kalite eşiğimizi yükseltmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyoruz. En son 9 Ocak’ta menümüze fırından ürünleri, Istakoz Surimi salata, Alaska Mezgit Ekmek arası ve yeni fit menüler ekledik. Menümüzü yenilememizden hemen sonra bile yeni ürün çalışıyoruz. Markaları yeni sevilen ürünlerin büyüttüğüne inanıyoruz.Katkı maddesi ve koruyucu kullanıyor musunuz?

Hiçbir ürünümüzde katkı maddesi, koruyucu ya da renklendirici bulunmuyor. Yüzde yüz deniz balığını tüketicilerimize ulaştırıyor, zeytinyağlarımızı Dardanel’e ait zeytinliklerden elde ediyoruz. Hatta 2017 iletişim planımızda söylemimiz “Bizde Yalan Yok! %100 gerçek balık.”

Gıda güvenliği konusunda ilkeleriniz nelerdir?

Tüm ürünler Dardanel’in fabrikasında birçok testten ve kontrolden geçiyor. Ayrıca biz de her ürünü restoranlarımıza geldiğinde kontrol ediyoruz. Mutfaklar ile ilgilenen mutfak koordinatöründen, şubeleri denetleyen denetçilerimize kadar sürekli ürünlere gerekli kontroller yapılıyor. Dardenia markası için ürün her şey demek.Franchise için şartlarınız nelerdir? Kısa bir bilgilendirme alabilir miyiz?

2017 için franchise şartlarımızı ve standartlarımızı yeniliyoruz. Çok yakında www.dardenia.com adresinden de son halini duyuracağız.

Şubelerinizin tamamı İstanbul’da yer alıyor. Dardenia’yı ne zaman Türkiye genelinde görebileceğiz?

Önümüzdeki dönemde hızlı ve istikrarlı büyümemizi sürdüreceğiz, kendi açacağımız ve franchise vereceğimiz yeni şubelerle önce İstanbul daha sonra da tüm Türkiye’ye balığı sevdirmek ve balık tüketim alışkanlığı kazandırma hedefimiz var. 2017 içerisinde Dardanel’in memleketi olan Çanakkale’ye şube açma çalışmalarımız sürüyor.

Dardenia’nın yakın gelecekte ve uzun vadedeki büyüme hedefleri nelerdir?

Önümüzdeki dönemde Dardenia olarak agresif bir büyüme hedefimiz var. Tüm Türkiye genele yayılmayı planlıyor ve bunun için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun dışında Dudullu’da bir fabrika çalışmamız var. Burada AR-GE faaliyetlerimizi yürütecek ve aynı zamanda kendi personelimizi yetiştirmek üzere bir akademi kuracağız. Şu anda 150 civarında personelimiz var. Akademi ile birlikte bu sayı daha da artacak. Ayrıca personellerimizi eğitmek istiyoruz. Bu anlamda 100 kişilik bir personel almayı hedefliyoruz. Sektöre de bu anlamda katkı sağlamış olacağız.Türkiye’de deniz ürünleri tüketimini yeterli görüyor musunuz?

Türkiye denizlerle çevrili olmasına rağmen balık tüketimi çok az. Bu kadar sağlıklı ve lezzetli bir ürün olan balığın çok daha fazla tüketilmesi gerekir. Dardanel ve Dardenia olarak amaçlarımızdan biri de Türk Halkına balığı sevdirmek. Avrupa’da balık tüketimi Türkiye’ye göre kat ve kat fazla.

Geleneksel lezzet balık ekmeğe yeni bir form kazandırarak tüketiciyle buluşturan Dardenia, deniz ürünleri sevmeyenleri bile lezzetiyle etkileyecek gibi görünüyor.