RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 12.09.2016 Pazartesi 06:01:34

Kurban Bayramı’nda beslenme nasıl olmalı?

Kurban Bayramı’nda beslenme nasıl olmalı?

KONUK: Uzm. Dyt. Seval Komlıca

RÖPORTAJ: Hande Pusat

Kırmızı et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz? Uzm. Diyetisyen Seval KOMLICA siz okuyucularımız için anlattı.

Kurban Bayramı’nda beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren,  geniş sofraların kurulduğu günlerdir. Kurban Bayramı’nda et tüketiminin yanı sıra tatlı tüketimi de artmaktadır.  Ancak özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) dikkatli olmalıdır.

Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Bayramlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme hissi vardır, ağır ve aşırı yemek yenilmesi halinde sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Kalp, şeker, tansiyon hastalarının normal beslenme düzeninin dışına çıkmamaları gerekmektedir.

Kırmızı et hangi vitamin ve mineraller açısından zengindir?

Kırmızı et; iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20’dir.

Bayramda tatlı tüketimi nasıl olmalı?

Bayram sonrasında hastanelere başvuran kişilerde şeker seviyelerinin yükselmesi gözlenmektedir. Tatlıların kalori düzeyi yüksek olduğundan kilo alımına neden olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Peki ya fazla tüketirsek?

Şekerli, yağlı hamurlu tatlıların ve çikolatanın fazla tüketilmesi, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ile diyabete zemin hazırlamakta ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Ziyaretlerde ikram edilen her tatlıyı kabul etmeyerek, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek yine sağlıklı birer seçim olacaktır.

Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp Kurban Bayramı’nda da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir.
Tokluk hissinin 20 dakikada hissedilmesinden dolayı yemekler yavaş yavaş yenilmelidir.

Geniş sofralarınızda musmutlu bir bayram diliyorum :)