RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 07.02.2018 Çarşamba 13:30:00

Tüketici ne zaman ucuza et yiyecek?

Tüketici ne zaman ucuza et yiyecek?

KONUK: Mustafa Bılıkçı

RÖPORTAJ: Hande Pusat

"İşlenmemiş Et ve Süt" konusu kapsamında ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Bılıkçı ile görüşerek sizler için et konusunda bilgiler aldık.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kaç yıldır sektördesiniz?

Bizim işletmemiz Sultan Et bir aile şirketi. Babamdan devraldığımız işi ikinci kuşak olarak geliştirmeye çalışarak devam ettiriyoruz. Bu nedenle iş hayatımın başından itibaren bu sektördeyim.

Bize Etbir hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluş amacı, üye profili ve çalışmalarının kapsamı nelerdir?

19 Ekim 1998 tarihinde kurulan ETBİR (Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği) kırmızı et sanayii, ticareti ve işletmeciliği yapan kişi ve kuruluşları bir araya getirerek et ve hayvan üreticilerinin sorunlarına çözüm üretmeyi amaçladığı gibi; halkımıza sağlıklı, hijyen koşullarda besin değeri yüksek et ve et ürünleri sunmayı görev edinmiştir. ETBİR, yeni dönemde de üyelerimiz ve sektörde faaliyet gösteren besiciden mamul madde üreticilerine kadar tüm yelpazedeki paydaşlarına etkinlikler ve yayınlarıyla hizmet edecektir. Merkezi ve yerel yönetim birimleriyle iş birliğiyle uluslararası standartlarda, rekabet edebilir bir ülke profilini hedeflemektedir. Amacımız; ülkemiz, sektörümüz, üyelerimiz ve mensuplarımız için değer yaratan bir kurum olmaktır. ETBİR et sanayii, ticareti ve işletmeciliği ile hayvan yetiştiriciliği yapan kişi ve kuruluşları bir araya getirerek et ve hayvan üreticilerinin sorunlarına çözüm üretmeyi ve halkımıza sağlıklı, hijyen koşullarda besin değeri yüksek et ve et ürünleri sunmayı görev edinmiştir. Modern teknoloji, hijyen ve kalite standartlarına uygun üretim yapan üyelerimizle alanımızda farklılıklar yaratmak önceliklerindendir.Et konusuna gelecek olursak, ülkemizde ve dünyada karkas olarak et üretim ve tüketim rakamları nelerdir? Ülkemizin et ve ürünlerinde ihracat ve ithalat durumu nedir?

Ülkemizde karkas et üretimi 2015 yılında 1 milyon 149 bin 262 tondur. Bizim üretimimiz ancak iç piyasaya yettiği için ihracatçı konumda değildir. İthalat ise besilik sığır olarak Et ve Süt Kurumu aracılığıyla devam etmektedir.

Devletin et üreticilerine ne gibi destekleri var?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın çalışmalarıyla kırmızı et piyasasında devam eden arz sıkıntısı ve fiyat sorunlarını aşmak üzere çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Hayvancılığa verilen teşvikler rakamsal ve destekleme türleri olarak çoğalmış ve çeşitlenmiştir.

Bakanlık ile ortak yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Biz kırmızı etin konu olduğu pek çok platformda yer alarak, yasal düzenlemelerle ilgili görüşlerimizi beyan ediyoruz. Halen yer aldığı platform ve kurumlar; Türk Gıda Kodeksi Et Ürünleri İhtisas Alt Komisyonu, IPARD - AB Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı, TOBB Türkiye Hayvancılık Meclisi, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’dur.Toplum fiyatlar sebebiyle ucuz ve içeriğinin ne olduğu belli olmayan etlere yönelmek zorunda kalıyor. Fiyatlar tüketiciye uygun hale ne zaman ve ne şekilde gelir?

Hayvan varlığını arttırmak üzere Bakanlıkça yürütülen çalışmalardan bir tanesi olan besilik canlı hayvan ithalatı, Et ve Süt Kurumu tarafından Ekim 2014’ten itibaren devam ettirilmektedir. Son zamanlarda da besilik hayvan girişini çoğaltmak üzere yine ESK tarafından besicilerden talep toplanmaktadır. Besilik canlı hayvan ithalatının öngörülebilir bir şekilde daimi açık kalması ülkemizdeki bu sorunun aşılmasında oldukça yarar sağlayıcı bir yöntem olacaktır. Et üretiminin kombine ırklarla yapılarak verimliliğin arttırılması, et fiyatlarında istikrar sağlanması ve artışın önüne geçilmesindeki en önemli faktördür. Uzun vadede ülkemizde et ve süt yönlü verimi olan Simmental ırk yaygınlaştırılmalıdır. Besilik canlı hayvan ithalatında da yine kombine ırkların ithali sağlanmalıdır. Hayvancılık politikaları uzun vadeli ve öngörülebilir bir planlama ile hayata geçirilmelidir. Kısa vadede besi başlangıcı canlı hayvan tedariklerinin kombine ırklardan oluşacak şekilde yurtdışından temini; orta vadede kombine ırk damızlıkları yetiştiren işletmelerin yurt genelinde yaygınlaştırılması gerekmektedir. Uzun dönemde bahsettiğimiz tedbirlerin alınması ile ürettiğini tüketen ve katma değeri yüksek et ve et ürünleri ihraç eden bir Türkiye’nin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Üreticiyi bilinçlendirmek adına, birlik olarak üyeniz olmayan üreticilere ne gibi imkan, destek veya eğitimler veriyorsunuz? Yaptığımız programları sektöre açık olarak gerçekleştiriyoruz. Üye olan ve olmayan ayrımı gütmeyiz.

Özellikle zincir marketlerin kasap bölümlerinde ve mahalle kasaplarında işlenmemiş et satışı var. Bunların denetimi yeterli mi?

Denetim görevini bakanlık ilgili birimleri sürdürüyorlar. Bununla ilgili çok sayıda görevlinin istihdam edildiğini de biliyoruz. Ancak çok büyük bir ülkeyiz. Denetim yeterli demek güç.

Toplumu kalitesiz ve sağlıksız et tüketiminden uzak tutmak için çalışmalarınız var mı? Bir dönem televizyonda, pikniklerde mangal yakılması sırasında dikkat edilecekler üzerinde kamu spotu çalışması yapılmıştı. Bakanlık destekli yeni kamu spotu çalışmaları yapılabilir mi?

Kamu spotları etkili bir yöntem. Tabii ki çeşitli konularda değerlendirilmeli. Bilgilendirici beyanlarımız, bültenlerimiz dönem dönem oluyor. Bu konuları da kapsayan süreli bir yayınımız var. Ancak halkımız fiyat avantajına dikkat etmekle birlikte, alışveriş sırasında ne tükettiğini de sorgulamalı. Bunun için etiket içeriği dikkatle incelenmeli. Etiket yönetmeliğiyle ilgili kapsamlı düzenlemeler yapılıyor ve bunları incelemek neyi satın alacağımızı anlamamız için en önemli gösterge.

Kontrolsüz üretilen ve satılan etlerde halkı ne gibi tehlikeler bekliyor?

Hayvandan insana geçen çeşitli zoonoz hastalıklar bulunuyor. Bu nedenle neyi ve ne şartlara tüketeceğimize dikkat etmemiz önemlidir.

İşlenmemiş etin gastronomideki yeri ve miktarı nedir?

Türkiye et üretiminin yaklaşık % 15’i işlenmiş et mamulleri ve yarı işlenmiş et olarak işlem görmektedir. Yani 1 milyon ton kadar et işlenmemiş (taze et) olarak tüketilmektedir. Ne kadarı evlerde, ne kadarı gastronomide kullanılıyor tespit edilemeyebilir.
Etiketler et, kırmızı et,