RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 05.12.2017 Salı 15:45:00

Yeme içme sektörü bu portalda buluşacak

Yeme içme sektörü bu portalda buluşacak

KONUK: Necdet Koç

RÖPORTAJ: İnci Sesüren

Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Başkanı Necdet Koç ile gastronomi sektörüne farklı bir boyut getiren portal yipmarket.net hakkında konuştuk.

Yeme içme sektörüne mal ve hizmet sunan tedarikçilerle yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bir araya geldiği bir pazar yeri portalı olan yipmarket.net’in altyapı çalışmaları yaklaşık 6 ay sürmüş. Dernek Başkanı Necdet Bey, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği olarak sektördeki bu ihtiyacı belirlerken sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yeterince karlı ve verimli olmadığını, bunun en temel nedenlerinden bir tanesinin de satın almadaki problemler olduğunu tespit ettiklerini anlatıyor. Necdet Bey, hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın, yeme içme sektörüne mal ve hizmet tedarik eden tüm firmalara yipmarket.net portalında olmalarını tavsiye ediyor.

Yipmarket.net, teknolojinin gün geçtikçe geliştiği dijitalleşen dünyada, tedarikçileri ve işletmeleri bir araya getirmenin en kolay, en ucuz ve en etkili yolu olacak. Böylelikle, piyasadaki fiyat problemleri, ürün bulunabilirliği, ürün kalitesi, muadil ürüne erişim, alternatif tedarikçiler gibi birçok sorun ortadan kalkacak.

Şu anda yipmarket.net’te kayıtlı bulunan kaç tedarikçi ve işletme var?

Yipmarket.net’i henüz kimseye duyurmadık, ancak şu an kayıtlı 80-100 civarı tedarikçi var. Duyuru anlamında, konuyu ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Umarız ki, işletme ve tedarikçilerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştıracak yöntemler insanlar tarafından benimsenir ve yüksek sayıda tedarikçi ve yeme içme işletmesi kullanmaya başlar.

Yipmarket.net’i diğer portallardan ayıran en büyük özellik sektörel bazlı olması değil mi?

Benzer portallar var ama yipmarket.net’i bazı noktalarda ayırmakta fayda var. Burası bir e-ticaret portalı değil. E-ticaret portallarında, portalı işletenler yapılan işlemlerden komisyon alır. Fakat yipmarket.net, tek vazifesini ‘tedarikçi ve yeme içme işletmesini buluşturmak’ olarak görüyor. Dolayısıyla yipmarket.net, bir e-ticaret sitesi olarak algılanmasın, çünkü burada bir ticaret yapılmıyor. Dijitalleşen dünyada fiziksel bir ortamda insanları bir araya getirmek artık çok zor. Biz bunu dijital mecra üzerinden yapmayı tercih ettik. Öncelikli hedefimiz İstanbul olmak üzere Türkiye’nin muhtelif yerlerine yayılacak şekilde bu işi kurguladık.

Yipmarket.net’e üye olabilmek için Yeme İçme Profesyonelleri’ne de üye olmak gerekiyor mu?

Dernek olarak amaçlarımızdan bir tanesi derneğe yeni üyeler kazandırmak, şüphesiz her derneğin de amacı bu yöndedir. Ama bizim temel amacımız sektöre fayda sağlamak. Tüzüğümüzü açıp okuyan insanlar da bunu görecektir. Tek derdimiz sektörün verimliliğini artırması ve daha uzun ömürlü işletmelerin ortaya çıkması. Yeni açılan işletmelerin çok büyük orandaki kısmı ilk 1 yıl içinde çeşitli nedenlerden dolayı ömrünü tamamlıyor. Gerekçe olarak yetersiz finansman, yanlış yatırımlar gibi sebepleri örnek verebiliriz. Finansmanın sağlanamaması ve nakit akışının düzgün yönetilememesi de temelde satın almadaki hatalardan kaynaklanıyor. Yipmarket.net; işletmelerin istedikleri zaman, istedikleri ürüne, istedikleri miktarda ulaşmalarının yolunu açacak. Finansman ve nakit akışının düzgün yönetilmesi noktasında yeme içme işletmelerine fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Buradan tedarikçi ve işletmelere neler söylemek istersiniz?

Verimlilik, etkinlik, maliyet ve finansman, nakit akışının yönetimi gibi konular kendileri için önemliyse alternatif tedarikçi, alternatif fiyat ve alternatif ürün geliştirme, bulma konusunda isteklilerse bu portala üye olmaları gerekir. Tedarikçi tarafında da aynı şey geçerli. Birçok tedarikçi yeme içme işletmelerine ya da otellerin yeme içme departmanlarına ulaşmakta son derece zorluk çekiyor. Birtakım bariyerler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu bariyerler kısmen de olsa aşılmak isteniyorsa, büyük-küçük bütün tedarikçiler bu portalda yer almalı. Burada satacakları ürün ya da hizmetlerden herhangi bir komisyon talep edilmeyecek. Biz sadece insanları buluşturma görevini üstleniyoruz. Dolayısıyla birbirlerinden teklif alıp verebilecekleri bir ortam var. Tedarikçiler, farklı bölgelerde faaliyet gösteren yeme içme işletmelerine kolaylıkla ulaşabilecekler. Ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı elde edecek ve bu tanıtımı satışla sonuçlandırabilecekler.

Bu yararlı portalın sektörde ilgi göreceğine eminiz. Son olarak Food Time Dergisi okuyucularına ve Gidagundemi.com sitesi takipçilerine iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Food Time’ı beğeniyoruz, severek takip ediyoruz. Ayrıca bize yipmarket.net’i anlatma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Hem Food Time Dergisi okuyucularına, hem sektörle ilgilenenlere, özellikle de sektöre yeni dahil olacak öğrenci arkadaşlara ne olursa olsun kendilerini sürekli geliştirmelerini öneriyorum. Biz yeme içme endüstrisinden bugüne kadar para kazandık, kazanmaya da devam ediyoruz. Bu insanlar da aynı endüstrinin ekmeğini yiyecekler. Eğer sürdürülebilir olması isteniyorsa, bu arkadaşlarımızın büyükleri tarafından da yönlendirilerek bu işe biraz kafa yormaları ve yaptıkları işin felsefesine inmeleri gerekiyor. Endüstrinin sürekliliğini, sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik çalışmaların içinde olmalılar. YİP bunun için güzel bir platform. Herkes içinde olmalı, herkesi bu portala davet ediyorum.

Etiketler necdet koç, yipmarket,