SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 24.06.2017 Cumartesi 05:55:00

Gıdanı ambalajla, geleceğe katkıda bulun!

Gıdanı ambalajla, geleceğe katkıda bulun!

Açlık sınırının 80 milyon kişiyi aştığı açıklanan Avrupa Birliği’ndeki ülkeler arasında yer alan ülkemizde gıda israfının ulaştığı boyutun rakamları oldukça yüksek.

Yıllık maliyeti 1,5 milyar lirayı bulan ekmek israfı ve 16 milyar lirayı bulan yaş sebze- meyve israfını önlemek aslında mümkün. Sedat Tahir A.Ş.- Cook İş Geliştirme Koordinatörü Gökhan Tiritoğlu, gıda ambalajları sayesinde gıda israfı konusunda Türkiye’nin Avrupa Birliğine örnek olabileceğine dikkat çekti. Tiritoğlu;” Bu sorunla başa çıkabilmek için Avrupa Parlamentosu 2025 yılını hedef alarak gıda israfını yarıya indirme konusunda çalışmalar yapmaya başladı. Bizde bu konuda plastik üreticileri olarak elimizi taşın altına koymalı, sosyal sorumluluk çalışmaları yaparak, toplumu bilinçlendirme çalışmalarına hız vermeliyiz. “dedi

Gıda israfının ulaştığı bu korkunç boyutun önüne geçebilmek aslında mümkün. Avrupa bu sorunla başa çıkabilmek için 2025 yılına kadar gıda israfındaki rakamları yarı yarıya azaltmayı hedef koydu. Sedat Tahir A.Ş. –COOK İş Geliştirme Koordinatörü Gökhan Tiritoğlu, Gıda ambalajlama gibi basit çözümlerle gıda israfının önüne geçerek herkesin geleceğe katkıda bulunabileceğine dikkat çekti. Tiritoğlu, Danimarka’da bu sorunla mücadele kapsamında hayata geçirilen ve çok başarılı sonuçlar elde edilen “Gıda israfına son” kampanyası gibi bir çalışma yapılabileceğinin de altını çizerek evde, işyerlerinizde ve diğer yaşam alanlarınızda bu konuda yapılabilecekleri sıraladı.

Kişisel yapılabilecekler;

•             - Gıdalarımızı özellikle ekmeğimizi ihtiyacımız kadar almak

•             - Planlı alışveriş israfı önlemede en büyük etkenlerden birisi. Alışverişe çıkmadan önce eksik olan gıdaların listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. Alışverişe sık sık çıkarak gıdaları azar azar alıp daha taze tüketebilirsiniz

•             - Uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve buzdolabı poşeti içerisinde veya yine doğada çözünür streç filme sararak saklanmalı,

•             - Gelişen teknolojiyle beraber üretimine geçilen sebze ve meyve torbası kullanılarak taze yiyeceklerin ömrünü uzatabilir, çürüyüp atılmasını önleyebilirsiniz.

•             - Bir yetişkinin günlük kalori ihtiyacı 1500 kaloridir. Bu hesap üzerinden evde yaşayan kişi sayısı ile orantılayarak yiyeceklerinizi alabilirsiniz. Bu hem israfın, hem de obezitenin önüne geçecektir.

•             Kurumsal yapılabilecekler;

•             - Uygun koşullarda ve doğru ambalajlama ile gıdaların israfının önlenmesi sağlanabilir.

•             - Pek çok restoran veya lokanta müşterilerinin bitiremediği yiyecekleri ambalajlarda paket yaparak onların eve götürmesini sağlayabilir veya artan yemekleri sokak hayvanları için ayırabilir.

•             - Her evde oluşan, tüketilebilir fazla yiyecekler apartman yönetimi tarafından belediyelere, oradan da muhtaç insanlara dağıtılabilir. Bir ilçede bir yıl içinde en çok katkıyı sağlayan apartmanlara bazı ayrıcalıklar tanınabilir. Daha düşük çevre temizlik vergisi, su bedeli gibi teşvikler sağlanabilir.

•             - Belediyelerin, vakıfların ve derneklerin kurduğu Gıda Bankalarından daha fazla insanın haberdar olması için “kamu spotları”hazırlanabilir. Çünkü birçok kişi böyle bir kurumun varlığından bihaber…

•             - Lise, üniversite ve askeriyelerin yemekhanelerinde artan yemekler ihtiyaç sahipleri için değerlendirilebilir.

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');