HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 06.11.2017 Pazartesi 10:30:00

BİM ve A101'den sonra sıra Migros'ta

BİM ve A101'den sonra sıra Migros'ta

BİM ve A101'den sonra Migros, bakanlığın belirlediği fiyatlardan et satışına başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vatandaşın ete uygun fiyatla ulaşmasını hedefleyen hamlesi süpermarket zincirlerini de harekete geçirdi. BİM ve A101'den sonra Migros, bakanlığın belirlediği fiyatlardan et satışına başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın iki zincir mağazayla anlaşarak 29 liraya kıyma, 31 liraya da kuşbaşı satışını başlatması ette düşük fiyat rekabetini başlattı. Fiyatlar dip yapmaya başladı. Bakanlığın anlaştığı BİM ve A101, indirimli kıyma ve et satışa sunmaya başlamasının ardından diğer süpermarketler de harekete geçti. Fiyatlar aşağı çekildi. Bakanlığın anlaştığı mağazaların dışında ilk indirim kararı Migros'ten geldi. Migros, kıyma ve kuşbaşı fiyatlarını Bakanlığın belirlediği rakamlarla dün satmaya başladı.

İsteyince oldu

Bakanlığın fiyatlarda regülasyon çabası ilk günden meyvesini vermiş oldu. Vatandaşları rahatlan indirimlere diğer marketlerinde katılması bekleniyor. Diğer zincir marketlerin de benzer indirimlere gitmesi bekleniyor. ŞOK marketleri henüz çalışma olmadığını açıklarken; Carrefour ise dün gazetelere verdiği ilanla dana biftek fiyatını 59.90 yerine 49.90 liradan satmaya başladığını ilan etti.

Lobinin istemese de geri adım olmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın anlaşmaya vardığı BİM ve A101’de, kıyma kilogram fiyatı 29 TL’den, kuşbaşı 31 TL’den satılıyor. 2 zincir markete ayda 6 bin ton karkas et verilecek. Bu rakam yılda 72 bin tona tekabül ediyor. Türkiye’nin yıllık kırmızı et tüketimi ise 1.2 milyon ton. 2 marketten satılacak et miktarının toplam tüketilen et ihtiyacının yüzde 6'sına tekabül ediyor. Buna rağmen uygun fiyatla et saktışı, besiciyle tüketici arasındaki zincirde fiyatları şişiren lobi bu duruma kızgın. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, ‘Geri adım yok’ mesajı verdi.

DİĞER HABERLER