HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 15.11.2017 Çarşamba 12:30:00

Ev hanımıyken iş kadınına dönüştü

Ev hanımıyken iş kadınına dönüştü

Ev hanımı Duygu Bağdatlıoğlu, organik yumurta üreterek ayda 6 bin lira kazanıyor.

Ordu'da "Organik Yumurta Üretimi Geliştirilmesi Projesi" kapsamında tavuk çiftliği kurmaya karan veren Bağdatlıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvuru yaptı.

Bir süre sonra başvurusu onaylayan ve destek almaya hak kazanan Bağdatlıoğlu, Gölköy ilçesi Damarlı Mahallesi'ndeki evinin yanına çiftlik kurdu.

Yaklaşık bir yıl içerisinde tavuk sayısını da artırmayı başaran Bağdatlıoğlu'nun ürettiği organik yumurtalar, il dışından da ilgi görüyor.

İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olan Bağdatlıoğlu, organik yumurtadan kazandığı gelirle hem ailesinin geçimini sağlıyor hem de tavuk çiftliğini daha da büyütmeyi hedefliyor.

Bağdatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altınordu ilçesinde yaşarken tavuk çiftliği kurmaya karar verdiğini belirterek, "Eşimin destekleriyle gerekli başvurular yapıldıktan sonra Gölköy ilçesindeki köyümüze dönerek çiftlik kurduk." dedi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra istediği işi bulamadığı için bu işe yöneldiğini anlatan Bağdatlıoğlu, "İlk başta çok zahmetli olacağını söylemişlerdi ancak daha sonra yaptığım bu işin çok zevkli olduğunu fark ettim. Şu an için organik yumurta üretiminin getirisi de gayet iyi. O nedenle güzel bir iş yaptığımı düşünüyorum." diye konuştu.

"Aylık kazancımız ortalama 6 bin lira"

Çiftlik kurarak yumurta üretimine başladığı için çok memnun olduğunun altını çizen Bağdatlıoğlu, "Ev hanımı olup böyle bir işi yapmak çok güzel. Zaten iyi de bir getirisi var. Bu çiftlik sayesinde aile bütçemize katkı sunuyorum. Ben tüm ev hanımlarına bu işi tavsiye ediyorum. Yeter ki yapmak istesinler. Gerisi çok kolay." açıklamasında bulundu.

Bağdatlıoğlu, çiftlikten aylık 12 bin yumurta topladığını ve bu yumurtaları anlaştıkları kurumlara ve işletmelere verdiğini de dile getirerek, "Organik yumurtaya talep oldukça fazla. Aylık kazancımız ortalama 6 bin lira civarında ancak masrafları düştüğümüzde bu rakam 3 bin lirayı buluyor. Bu gelir de bize yetiyor." dedi.

DİĞER HABERLER