HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 09.01.2017 Pazartesi 16:18:18

Her iklime adapte olabiliyorlar!

Her iklime adapte olabiliyorlar!

Sarıkamış'ta 2 bin rakımlı köyde Saanen ırkı keçi besleyen Naim Ünaldı, süt ve üreme verimi yüksek olan Saanen keçilerinin Doğu Anadolu'da yaygınlaşması için çaba gösteriyor.

Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 2 bin rakımlı köyde Saanen ırkı keçi besleyen Naim Ünaldı, süt ve üreme verimi yüksek olan ve her iklime adapte olabilen bu keçilerin Doğu Anadolu'da yaygınlaşması için çaba gösteriyor.

İlçeye bağlı Yeniköy'de hayvancılıkla uğraşan Naim Ünaldı, 4 yıl önce Erzincan'da bir çiftlikte gördüğü Saanen ırkı keçilerden 300 yavru satın aldı. Her bölgede yaşamayı seven söz konusu keçileri Sarıkamış'a getiren Ünaldı, buradaki 2 bin rakımlı köyünde kurduğu çiftlikte keçi beslemeye başladı.

Çevredekilerin bu keçilerin yöreye uyum sağlayamayacağı yönündeki eleştirilerine rağmen Saanen keçilerini beslemeyi sürdüren Ünaldı, her gün sabah erkenden kalkıp beslediği keçilerine adeta gözü gibi bakıyor. Ünaldı, kışın genellikle kapalı alanda beslediği keçilerinden yüksek süt verim almayı hedefliyor.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');