HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 06.07.2017 Perşembe 14:40:00

Kurban hazırlıkları dijital ortamda başladı! Artık sorgulanabilecek

Kurban hazırlıkları dijital ortamda başladı! Artık sorgulanabilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hizmete sunulan "Kurban Rehberi" kurbanlık alımlarında dikkat edilmesi gereken hususları içerecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurbanlık alımı sırasında tereddüte düşen vatandaş için faydalı olacak bir web siteyi kullanıma sundu. İşte Bakanlık tarafından yapılan o açıklama:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca kurbanlık hayvan alımlarında dikkat edilmesi gereken hususları içeren ‘Kurban Rehberi’ ve kurban afişi vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün web sayfasında yayımlanmıştır.

Bunun yanı sıra satın alınacak kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası hazırlanarak kullanıma açılmış olup, söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir.

Ayrıca Bakanlığımızca yürütülen "Veteriner Hizmetleri Strateji Belgesinin Hazırlanması için Teknik Yardım Projesi" kapsamında ‘HaySag – Hayvan Sağlığı ve Refahı’ adıyla bir akıllı telefon uygulaması geliştirilmiş ve uygulama Android ve IOS marketlerde ücretsiz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Bu akıllı telefon uygulamasıyla hayvan hastalıkları hakkında bilgi edinilebilmekte, yayımlanan hayvan sağlığı, hayvan hareketleri ve hayvan refahı ile ilgili mevzuat takip edilebilmekte, hayvan hareketleri kontrol belgeleri görüntülenebilmekte, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların bilgileri küpe numarası ile sorgulanabilmektedir. Şüphe edilen hayvan hastalıkları en yakın İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinin kurumsal  e-posta adresine bildirilebilmektedir.

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

DİĞER HABERLER