HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 20.02.2018 Salı 16:15:00

Maaş desteğinde son durum

Maaş desteğinde son durum

Çiftçiler bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluştu. Cumhurbaşkanı çiftçilere verilecek 300 koyun ve maaş desteğinin detaylarını açıklayacak.

Başbakan Binali Yıldırım "Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor" programında konuştu. Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Memleket kokan ellerinizle topraklarımızın bereketine bereket katıyorsunuz. Hain saldırılara karşı canınızı da, malınızı da feda etmekten geri çekinmediniz. Anadolu çiftçisi ülke sevdalısıdır yiğittir, cömerttir. İktidara geldiğimiz ilk günden bugüne çiftçimizin yüzü gülsün diye çalışıyoruz. 15 yıl önce kişi başına kırmızı et tüketimi Türkiye'de 5 kilo iken şimdi 15 kiloya çıktı. 3 kat artış oldu.

Hayvancılıkta artış bu kadar hızlı olmadığı için bir miktar ithal et ile fiyat kontrolünü sağlıyoruz. Çiftçiye verilen destekleri tam 7 kat artırdık.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” projesi kapsamında köyüne geri dönecek ailelere 300 damızlık koyun ile bu koyunlara bakacak bir kişiye asgari ücret üzerinden maaş verileceğini açıklaması tüm Türkiye'de büyük ilgi uyandırmıştı. Proje ile kırsalda binlerce boş ağılın ve ekilmeyen toprakların değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilerek kırmızı et üretiminin artırılması hedefleniyor.

Fakıbaba, Ziraat Bankasının çiftçilere verdiği desteklere Bakanlık olarak kendilerinin de sahip çıkacağına dikkati çekmişti: "Biz destek vereceğiz. 300 koyun Ziraat Bankasının, yani Hükümetimizin desteklediği, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, bakanlarımızın desteklediği ama Tarım Bakanlığının da onlara destek çıkacağı çok önemli proje olacaktır.”

DİĞER HABERLER