SU ÜRÜNLERİ

Yayın Tarihi: 09.07.2017 Pazar 06:00:00

En lezzetli zamanında bol bol tüketin

En lezzetli zamanında bol bol tüketin

Çanakkale’de avlanan sardalya, en lezzetli zamanında tezgahları süslemeye başladı.

Mevsim itibariyle şu an yağlı olduğu için denizlerin en lezzetli balığı olarak nitelendirilen sardalyanın kilosunun 20 TL'den satıldığı görüldü.


Mevsim itibariyle istenilen yağ oranına kavuştuğu için temmuz, ağustos ve eylül aylarının vazgeçilmez lezzeti olan sardalya, yoğun talep görüyor. Çanakkale yöresinde hiç temizlenmeden ve pulları gitmesin diye tatlı su değdirilmeden balık tezgahından alındığı gibi mangalda ızgara yapılan sardalya, yaz mevsiminde sofraların vazgeçilmezi oldu. Sardalya ızgara olarak en çok tüketildiği Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında genellikle kilosu 15 TL'den satılıyor.

Ancak son birkaç gündür esen rüzgar nedeniyle avlanmaya çıkan teknelerin sayısında azalma olduğu için 5 TL'lik zam ile kilosu 20 TL'ye yükseldi. Sardalyayı sadece vatandaşlar değil, satışını yapan balıkhane esnafı da her gün ızgara yaparak tüketiyor.

Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Hasan Uysal, sardalyayı bölgedeki balıkçı esnafının kuru fasulyesi olarak nitelendirdi.

DİĞER HABERLER