SU ÜRÜNLERİ

Yayın Tarihi: 21.02.2018 Çarşamba 11:50:00

O ürünler tescillendi

O ürünler tescillendi

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın: "Hamsiden sonra kırlangıç, barbun, pisi gibi diğer türlerin tescillenmesi devam edecek"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Tescil Komitesince hamsi, inci kefali ve doktor balıklarının geçtiğimiz günlerde tescillenmesinin ardından kırlangıç, barbun ve pisi gibi balık türlerinin tescilleneceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, TAGEM destekli proje kapsamında yaptıkları çalışmada Karadeniz ve Marmara Denizi'nde bulunan 67 balık türünü kataloglayıp bilgilerini derlediklerini belirterek bu çeşitlerin mutlaka tescillenmesi gerektiğini söyledi.

Hamsinin, tescillenmesinin ardından bu yöndeki çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Aydın, sırada kırlangıç, barbun ve pisi gibi balıkların bulunduğunu belirtti.

Dünyanın artık biyo çeşitliliğini koruma altına alarak envanterini çıkartmaya çalıştığını kaydeden Aydın, “Dünya, biyo çeşitliliği koruma altına alıyor. Bunun içinde önce envanterini çıkartıyor daha sonra korumayla ilgili tedbirler alarak tescil çalışmaları yapıyor.

Bunun sürdürülebilir kullanımı için olmazsa olmaz sınai mülkiyet hakları var. Elde ettiğiniz canlının biyolojik özelliklerini belirlediğinizde bu bölgenin ürünüdür, dolayısıyla bunun hakları tüm ulusun tüm ülkenin faydasınadır.

Bunun için dünya bu konuda ciddi yol aldı. Mikroorganizmalarla ilgili çalışmalar ve çok yaygın devam ediyor. Ülkemizde bu kapsamda bu çalışmalardan geri kalmamak adına ciddi çalışmalar başlattı. Özellikle bununla ilgili Bakanlığımız, Su Ürünleri genetik kaynakların tesciline ilişkin bir yönetmelik çıkarttı.

Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla kaç dönemdir bazı türlerin tescili yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de hamsi.

Enstitümüzün yürüttüğü çalışmalarla hamsinin özellikle vücuduna ait özellikleri, genetiğine ait özellikleri incelenerek bir çalışma yapıldı.

DİĞER HABERLER