TARIM

Yayın Tarihi: 04.09.2017 Pazartesi 13:00:00

30 yıl sonra yeniden... Ekonomiye can gelecek

30 yıl sonra yeniden... Ekonomiye can gelecek

Iğdır'da 30 yıl sonra tekrar ekilen pamuğun ekonomiyi canlandırması bekleniyor.

Iğdır'da, yaklaşık 30 yıl sonra yeniden ekimine başlanan pamuğun yöre ekonomisini canlandırması hedefleniyor. 2 milyon liralık bir yatırımla 500-600 tekstil işçisine doğrudan iş imkanı sağlanıyor.

Sahip olduğu mikroklima iklimi nedeniyle birçok ürünün yetiştirilmesine olanak sağlayan ve bu nedenle "Doğu'nun Çukurovası" olarak anılan Iğdır'da yüzlerce çiftçinin gelir elde ettiği pamuğun ekimi yaklaşık 30 yıl önce çeşitli şartlar nedeniyle durduruldu.

Uzun bir aradan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün destekleriyle, dünyanın en iyi pamukları arasında gösterilen Iğdır pamuğunun yeniden yetiştirilmesi için çalışmalar yapıldı.

Bu çalışmalar çerçevesinde ekilen pamuktan yüksek verim alınınca bu ürün çiftçinin yeniden umudu oldu. Kentte, pamuk üretiminin yaygınlaştırılmasıyla hem istihdamın artırılması hem çiftçinin gelirinin yükseltilmesi hem de yöre ekonomisinin canlandırılması amaçlanıyor. Iğdır Valisi Enver Ünlü yaptığı açıklamada, pamuk üretiminin yaygınlaşması durumunda Iğdır'ın ekonomisinin büyük ölçüde gelişeceğini söyledi.

Pamuk üretiminde şu ana kadar yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alındığını belirten Ünlü, şu açıklamalarda bulundu:

"TİGEM ve Aşağı Çamurlu köyünün arazilerinde büyük bir alanda ekim yapıldı ve sonuçları başarılı. Pamuk, destekleme kapsamına da alındı, önümüzdeki yıllarda inşallah Iğdır pamuk üretiminde de Doğu Anadolu'nun Çukurovası, Adana'sı olacak. Burada pamuk üretimini artıracağız. Çırçır fabrikalarımızla bölgemize İstanbul'dan, Bursa'dan tekstil fabrikaları taşınacak. Bundan eminim çünkü şu anda gelen tekstil fabrikalarını ziyaret ettim, çok güzel çalışıyorlar" dedi.

DİĞER HABERLER