TARIM

Yayın Tarihi: 02.01.2017 Pazartesi 06:07:04

Af mı geliyor?

Af mı geliyor?

Ülkemizde bir taraftan tarım topraklarını korumaya ve ekilmeyen tarım arazilerini de kullanıma açmaya çalışılırken, diğer yandan tarım arazilerinin amaç dışı kullanımını teşvik eden düzenlemelere imza atılıyor.

Türkiye tarımsal alanlarını hızla kaybediyor. 1990 yılında 27 milyon 856 bin hektar olan toplam tarım alanı, 2015’e gelinceye kadar yüzde 14 azalarak 23 milyon 949 bin hektara indi.

TÜİK’in 2015 yılı verilerine göre tarım arazilerimizin 15 milyon 738 bin hektarlık alanında tarla bitkileri yetiştirilirken, 809 bin hektar alanda sebze, 3 milyon 284 bin hektar alanda da meyve üretimi yapılıyor.

“Milli Tarım” diyenler amaç dışı kullanımı önlemeli

Tarım Bakanı’nın her fırsatta ekilmeyen arazi kalmayacağını, boş arazilerin kiralanmak suretiyle üretime kazandırılacağını belirtmesine karşın, Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı Taslağı’nda tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına yol açacak düzenlemelerin yer aldığına işaret eden Atalık, şunları söyledi:

“Artan nüfusunu besleyecek tek alternatif olan tarım arazilerine sahip çıkmayan, onları korumayan, tarım arazisi üzerinde beton dökeni cezalandırıp araziyi tekrar eski vasfına döndürmek amacı taşımayan hiçbir faaliyetin 'milli' kelimesi ile bağdaştırılması söz konusu değildir.

Sudan’dan tarım arazisi kiralarken, kendi tarım arazilerimizi metrekare hesabı ile tarım dışı kullandırmak ülkemize hiç yakışmamaktadır. Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı kesin kurallar ile engellenmeli, çiftçiye tarlasını terk ettiren tarım politikaları terk edilmelidir. Çiftçinin pazarlama kanallarında yaşadığı güçlükler, müdahale kurumları ve güçlü kooperatif yapıların tesisiyle aşılmalıdır. Son günlerde Milli Tarım Projesi’ni dillendirenler toprakların boş kalmasına çare bulmanın yanında tarım arazilerimizin amaç dışı kullanılmasını önlemekle de mükelleftirler.”

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER