TARIM

Yayın Tarihi: 21.11.2017 Salı 11:20:00

Bakanlıktan ucuz et için yeni hamle!

Bakanlıktan ucuz et için yeni hamle!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzunca bir süredir ucuz et satımı için büyük bir mücadele veriyor. Bu mücadeleye bir yenisi daha eklendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzunca bir süredir ucuz et satımı için büyük bir mücadele veriyor. Bu mücadeleye bir yenisi daha eklendi. Bakanlık, ucuz et için üreticiye destek verecek. Aile işletmelerine ise kredi, yem ve ahır desteği sağlayacak!

Etin daha ucuza yenmesi için hamle üzerine hamle yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir hamlede daha bulundu. Öncesinde Et ve Süt Kurumu ile anlaşan ve ucuz et için market belirleyen Bakanlık, şimdi de 81 ildeki küçük aile işletmelerinin gelir seviyesini arttırmak için düşük veya 0 faizli kredi sağlıyor. Söz konusu bu projenin 3 yıl sürmesi planlanıyor.

5 Büyükbaş 30 da Küçükbaş!

Gelen bilgilere göre ilk aşamada yani ilk olarak damızlık yetiştiriciliği yapan 25 bin işletmeye destekte bulunacak. Bahsedilen işletmelere 5 büyükbaş 30 da küçükbaş hayvan verilecek. Her aile işletmesinde 75’er küçükbaş 15’er de büyükbaş sürüleri oluşturulacak.

Bakanlık sadece hayvan konusunda değil hayvanların barınması gereken yer konusunda da işletmeciye destek olacak. Yani bu kapsamda ahır yapımlarını üstlenecek. Ayrıca yem temini de yine bakanlık tarafından sağlanacak. Kesimleri ve alımları için ise yine Et ve Süt Kurumu görevlendirildi.

Devlet ucuz et konusundaki istikrarını devam ettiriyor. Öncesinde ucuz etin halka ulaşması için Et ve Süt Kurumu’yla ortak çalışma yürüten Bakanlık, sonrasında da bu etlerin satılması için A101 ve BİM ile anlaşmıştı.

Bakanlığın ucuz et için son hamlesi de üreticisine destek olmak oldu. Bakanlık üreticiye vereceği bu desteklerle üretimi arttırmayı hedefliyor.

DİĞER HABERLER