TARIM

Yayın Tarihi: 05.07.2017 Çarşamba 16:15:00

Battalgazi'de tarla günü düzenlendi

Battalgazi'de tarla günü düzenlendi

Battalgazi'de dikili tıbbi Adaçayı fidelerinin hasadının yaklaşması nedeniyle tarla günü düzenlendi.

Battalgazi İlçesine bağlı Alacakapı Mahallesinde demonstrasyon alanında dikili tıbbi Adaçayı fidelerinin hasadının yaklaşması nedeniyle tarla günü düzenlendi.

Battalgazi İlçesine bağlı Alacakapı Mahallesinde demonstrasyon alanında dikili tıbbi Adaçayı fidelerinin hasadının yaklaşması nedeniyle tarla günü düzenlendi.

Alacakapı Mahallesinde Adem Ataş ait 500 metrekare demonstrasyon alanında dikili 4 bin adet tıbbi Adaçayının fidesinin hasadının yaklaşması nedeniyle Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından tarla günü düzenlendi.

Tarla gününe Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü vekili Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Z, İlçe Müdürler ile teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü vekili Tahir Macit, Malatya'da Kayısı ağırlıklı bir tarım yapıldığını belirterek, "Malatya tarım ekonomisi kayısıya dayalı. Fakat Malatya'da kayısı her bölgede ekonomik olarak yetişmiyor, bazı bölgelerde her yıl meyve verdiği halde, bazı bölgelerde 3-4 yılda bir meyve veriyor.

Kayısı Malatya için ana vatan edinmiş bir ürün, dolayısıyla iklim şartlarından fazlasıyla etkileniyor. Bu nedenle Kayısının olmayacağı alanlarda ürün çeşitliliğini geliştirmek için farklı türleri Malatya'ya kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün de Malatya'mızda Tıbbi Adaçayı hasadı için buradayız. Tıbbi Aromatik Bitkilerin Malatya'da denemesi 2-3 yıldır devam ediyor "diye konuştu.

Bu sene de farklı türlerde 4 ayrı türde deneme yaptıklarını ifade eden Macit," .Özellikle Kayısının ekonomik olarak yetişmediği çukur alanlarda bu tür Marjinal ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Biz bu denemeleri çiftçi bahçelerde deneme amaçlı yetiştiriyoruz. Bütün fidesini kurutma sistemini çiftçilerimize bakanlık desteğiyle devlet destekli olarak veriyoruz. Yeni ürün olduğu için çiftçilerimiz tarımı bilmiyor, bu konuda teknik elemanlarımız sürekli çiftçilerimizi eğitmen, yetiştirmelerinde yardımcı olmak amacıyla çiftçilerimize destek veriyor.

Malatya'mızın Kayısıya dayalı ekonomisini çeşitlendirmek için Malatya Kayısıdan vazgeçmeyeceğiz ancak Kayısının olmadığı alanlarda tarım çeşitliliği artırmak için bu tür denemelerimiz devam ediyor. Buradaki denemeleri görmek için çiftçimizin bahçesindeyiz. Bize gelirini, kayısıya oranla ne kadar olduğunu tespit etmek için hasat edip, kurutup, tartıp bunu yayın olarak vereceğiz. Tıbbi Aromatik Bitkiler son zamanlarda bazı hastalıklar için destek tedavisi için kullanıyor" şeklinde konuştu.

 

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');