TARIM

Yayın Tarihi: 05.07.2017 Çarşamba 15:30:00

Bu çilekler yok satıyor! İşte nedeni

Bu çilekler yok satıyor! İşte nedeni

Yüksel Yılmaz tarafından Gümüşhane’de üretilen organik çilekler çok beğeniliyor.

Gümüşhane’de merkeze bağlı Boyluca köyünde Yüksel Yılmaz tarafından kurulan 6 dönümlük bahçede üretilen organik çilekler tadı ve aromasıyla yok satıyor.

Geçtiğimiz yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi destekleriyle Boyluca köyü Devrençi mahallesinde kurulan Yüksel Yılmaz’a ait organik çilek bahçesinde ailenin kadınları ve erkekleri tarafından yürütülen hasat çalışmaları devam ediyor.

Beraberinde İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın’la birlikte bahçeyi ziyaret eden Gümüşhane Valisi Okay Memiş, beraberindekilerle birlikte çilek hasadı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıla göre rekoltenin iki kattan fazla arttığı ve haftada iki gün hasat yapılan bahçede hem çilek toplayıp hem de tadına bakan Vali Memiş, çileklerin piyasada yok sattığını hatta ürün yetiştiremediklerini söyledi.

“Tarım arazilerimizin meyvelerine kattığı lezzet olağanüstü"

Gümüşhane’de İl Özel İdaresi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle toplamda 41 çilek bahçesinde dikim gerçekleştirildiğini ve bu yıl da 17 bahçede çilek tarımını geliştirmek üzere proje yaptıklarını hatırlatan Vali Memiş, hasadın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Buralarda dikim gerçekleştirdik ve bu ay itibariyle de hasada başladık. Hakikaten Gümüşhane’mizin bu havzası, iklim özellikleri, rakımı ve coğrafyası itibariyle bu tür tarıma çok elverişli. Belki tarım arazimiz alan olarak çok fazla değil ama var olan tarım arazilerimizin meyvelerine kattığı lezzet olağanüstü.”

Bölgede dikilen bütün sebze ve meyvelerin aromasının çok farklı ve lezzetli olduğunu kaydeden Vali Memiş, “Cevizlerimiz, kirazımız, dutumuz, diğer sebzelerimiz topraktan aldığı o mineralleri ayrı bir değer katıyor. Bunu, hasadını yaptığımız ürünlere olan talepten anlıyoruz. Trabzon’daki marketlerde ürünlerimiz yok satıyor. Gümüşhane’deki bütün marketlerde bizim bu 41 bahçemizde üretilen çilekler satılıyor. Talepleri neredeyse karşılayamıyoruz” diye konuştu.

“Gümüşhane'nin en önemli nimeti güneş”

Karadeniz sahiliyle mukayese edildiğinde Gümüşhane’nin en önemli nimetinin “güneş” olduğunu kaydeden Vali Memiş, “Güneşimiz meyvelerimize ve sebzelerimize çok ayrı bir lezzet katıyor. Bugün sahilde yağmur yağarken Gümüşhane’de yaz iklimi meyve ve sebze yetiştiriciliği açısından çok daha uygun.

Biz desteklerimizi sürdüreceğiz. Ben göreve başladığımda İl Özel İdaresi’nden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze verdiğimiz destek 500 bin TL civarındaydı. Bunu ikiye katladık ve 1 milyon TL’ye çıkarttık. Allah izin verirse 2017-2018’de hedef büyüttük ve yüzde 100 artışla en az 2 milyon TL daha sübvanseyle destekleyeceğiz çiftçilerimizi” ifadelerini kullandı.

Çileklerin tamamen organik olarak üretilmesinin ayrı bir değer olduğunu ifade eden Vali Memiş, çileğe yapılan sübvansiyonun fazlasıyla karşılığını bulduğunu ve çiftçilerin bu işten para kazanmaya başladığını sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER