TARIM

Yayın Tarihi: 01.03.2018 Perşembe 16:30:00

Çayın tedavi mucizesi

Çayın tedavi mucizesi

Çay, kalp hastalığına iyi gelmesiyle ilgi çekiyor. Peki, çayın faydaları nelerdir? Hangi tedavilerde kullanılır?

Çay dünyada sudan sonra en yaygın ikinci içecektir. Binlerce yıldır Camellia sinensis'in kurutulmuş yaprakları kullanılarak bizim "çay" diye tabir ettiğimiz dinlendirici içecek yapılır. Çayın tür adı olan sinensis kelimesi bu çalılık bitkinin ve çay kültürünün yayıldığı Çin'e ithafen koyulmuştur.

4. yüzyıldan kalan Çin metinleri çaydan bahsetmektedir ve yüzyıllar boyunca Çin'in ulusal içeceği olmuştur. Çay, Çin'den Japonya'ya 9. yüzyılda yayılmıştır. Hollanda Doğu Hindistan Şirketi çayı Avrupa'ya ilk olarak 1600'lü yıllarda getirmiştir.

Sonraki zamanlarda çay içme alışkanlığı İngiltere ve Kuzey Amerika kolonilerinde sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Çay vergisiyle ve çay ticaretinin kontrolüyle ilgili savaşlar Amerikan Devrimi'ni tutuşturmuştur. Çayın üç esas çeşidinin -yeşil çay, oolong ve siyah çay- yapraklarının işlenme biçimleri de farklıdır.

Çin ve Hindistan geleneksel tıbbında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Yeşil çay bir uyarıcı, idrar söktürücü ve kanamayı durdurucu olarak kullanılmanın yanı sıra, kalp ve kan damarları sorunları için de kullanılmıştır. Geleneksel olarak yeşil çay sindirim sorunlarının tedavisi ve kan şekerinin düzenlenmesi için tavsiye edilmiştir. Yeşil çayın içeriğinde güçlü antioksidanlar yüksek oranlarda bulunur. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan labaratuvar çalışmaları yeşil çayın koroner kalp rahatsızlığını engellediğini göstermiştir.

Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabeti engelleyebilir. Yeşil çay ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığını geriletir, zayıflamaya yardımcı olur, birçok kanser tipinin oluşmasını ve gelişmesini engeller.

DİĞER HABERLER