TARIM

Yayın Tarihi: 12.02.2018 Pazartesi 07:30:00

Kırsal kalkınmada önemli hamle

Kırsal kalkınmada önemli hamle

Samsun Büyükşehir Belediyesi, verimli Samsun topraklarında kuşkonmaz üreticiliğini desteklemek için Nomad Tarım ile bir araya geldi ve çalışmalar için start verdi.

Türkiye’nin en büyük Kuşkonmaz üreticisi olan Nomad Tarım yetkilisi Murat Şenbuz, Türkiye’deki Kuşkonmaz üretimi hakkında bilgi vermek üzere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ ile bir araya geldi. Bu görüşmeyle birlikte Kuşkonmaz üretiminin Samsun’da yapılması için kollar sıvandı.

ŞARTLAR UYGUN OLURSA ÜRETİMİ TEŞVİK EDECEĞİZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projeleri kapsamında Samsun için yeni ve büyük gelir sağlayacak ürün tespiti için yaptığı çalışmalarda dikkatleri üzerine çeken Kuşkonmaz’ın üretimi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar başladı. Samsun topraklarının verimliliğini ‘Taşı eksen taş biter’ diyerek anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Doğu ve Batı’da olmak üzere en verimli topraklarımızı Çarşamba ve Bafra ovalarımız oluşturuyor. Buralarda tek düzeni ortadan kaldırarak çiftçilerimize alternatif ihracat potansiyeli yüksek ürünleri öğretmeye çalışıyoruz. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığımızın yaptığı araştırmalar sonucunda Kuşkonmaz üretimi için Vezirköprü ikliminin ve toprağının da üretime yatkın olduğunu gördük. Biz ilk olarak Çarşamba ve Bafra’da Kuşkonmaz üretimi için denemelerde bulunacağız. Eğer çalışmalarımız olumlu sonuçlanırsa kırsal kalkınmanın sağlanmasına bir katkıda daha bulunmak için Samsun’da Kuşkonmaz üreticiliğini teşvik edeceğiz“ dedi.

SAMSUN’DA ÜRETİM İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Türkiye’de Kuşkonmaz üretiminin artmasının ihracatı da arttıracağına dikkat çeken Murat Şenbuz ise, “Biz 510 dönüm dikili alanın ürün aldığımız kısmından yılda 240 ton Kuşkonmaz üreterek Türkiye’nin Kuşkonmaz ihtiyacını karşılıyoruz. Her sene üretimimiz %50 artıyor. Bununla da kalmıyor ürünlerimizi dünya ülkelerine ihraç ediyoruz. Şimdi de tecrübelerimizi Samsun’a yansıtmak istiyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyemiz, Kuşkonmaz Üreticileri Derneği ve firmamızın sürekli olarak istişare halinde olacağı bir süreç içine girdik. Samsun’da yapılacak denemelerin ardından kısa sürede üretime geçileceğine inanıyorum. Bu noktada üretimin arttırılması için de firmamız ve derneğimiz olarak çiftçilere sertifikalı eğitimler ve teknik destek vereceğiz. Ayrıca potansiyel üreticilere fide temininin finansmanı için bankalarla ortak program yürüteceğiz” açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz ve Nomad Tarım’dan Murat Şenbuz’un yaptığı toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir de hazır bulundu.

DİĞER HABERLER