TARIM

Yayın Tarihi: 14.03.2018 Çarşamba 15:05:00

Sağlığınız için tüketin

Sağlığınız için tüketin

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, 'Sağlık için zeytinyağı' sloganıyla üretimde yüksek gelir elde edilebileceğini belirtti.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, 'Sağlık için zeytinyağı' sloganıyla üretimde yüksek gelir elde edilebileceğini belirtti.

Kanserden ülsere, helikobakteriden gastrite kadar birçok sağlık probleminin zeytinyağı ile önlenebileceğini belirten Doç. Dr. Özkaya, "Her sabah düzenli olarak kahvaltıdan yarım saat önce bir çorba kaşığı ve/veya akşam yatarken 1 çorba kaşığı olacak şekilde tüketilecek. Koruyucu hekimlik için zeytinyağı çok önemli bir ürün" dedi.

Türkiye'de zeytincilik konusunda önemli çalışmalar yapan ve sektörde 'Zeytin Baba' diye de tanınan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, zeytinden daha fazla katma değer ve kazanım elde edilebilecek önerilerde bulundu.

Türkiye'nin zeytincilik konusunda farklı bir kulvarda ilerlemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Özkaya, İspanya'nın zeytinde ucuz maliyet ile İtalya'nın da gurme sektöründe ilerlediğini ve bunlara ulaşmanın zor olduğunu söyledi.

Türkiye'nin daha farklı bir slogan ve tanıtım atağı ile zeytinyağı sektöründe yeni hedeflere doğru yönelmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, 'Sağlık için zeytinyağı' sloganıyla, zeytinin içerisindeki bileşenleri ön plana çıkararak zeytinyağının litresinin 100 euroya kadar bir fiyatla pazarlanabileceğini kaydetti.

Dünyadaki bitkisel yağ oranları ve tüketim miktarları ile ilgili istatiksel çalışmaları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özkaya, "Dünyada üretilen bitkisel yağ miktarı 194 milyon ton. Bunun yalnız 3 milyon tonu zeytinyağı. 3 milyon ton, 3 milyar litre eder.

Adam başı 10 litre verseniz, 300 milyon nüfusa yetecek kadar zeytinyağı var. Akdeniz ülkeleri zaten dünyada üretilen zeytinyağının yüzde 90-95'ini üretiyor. Toplam zeytinyağı tüketiminin yüzde 75'i de bu üretimi yapan ülkelerde gerçekleşiyor. Geri kalan yüzde 25'i de zengin ülkelere ihraç ediliyor. Az bir üretim ve tüketim var. Ucuz zeytinyağı üretemiyoruz, İspanya bizden daha ucuza üretiyor. Gurme sektörüne giremiyoruz, İtalya gurme sektöründe 1 numara. O zaman ben sağlık sektörüne girmeliyim" diye konuştu.

DİĞER HABERLER