TARIM

Yayın Tarihi: 03.03.2018 Cumartesi 06:30:00

Türk patatesine suçlama

Türk patatesine suçlama

Rum tarım-çiftçi örgütlerinin, geçtiğimiz gün Liopetri’de gerçekleştirdiği toplantıda, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla geçen Kıbrıs Türk ürünlerini şikayet ettikleri belirtildi.

Rum tarım-çiftçi örgütleri “PEK, EKA, Panagratiko, Nea Agrotiki ve Evroagrotikos’un, geçtiğimiz  gün Liopetri’de gerçekleştirdiği toplantıda, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla geçen Kıbrıs Türk ürünlerini şikayet ettikleri belirtildi.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, tarım örgütlerinin toplantısına geniş yer verdiler.

Haberi “Kıbrıs Türk Patatesleri Rahatsızlık Yaratıyor-Depolarda Bulunan 3 Bin Ton Patates İçin Tedbir İstediler” başlığıyla veren gazete, örgütlerin, Kıbrıs Patatesi Ticareti Konseyi’nin 3 bin ton patatesi dağıtamamasının nedeni olarak, daha ucuz olan Kıbrıs Türk patateslerini gösterdiğini yazdı.

Örgütlerin, yeni ve eski taleplerini, yeni hükümete iletme kararı aldığına da dikkati çeken gazete, örgütlerin, Yeşil Hat Tüzüğü’ndeki herhangi bir değişikliğin Kıbrıslı Türklerin yararına olacağını kabul etmek için Güney Lefkoşa’da da toplantı yapmasının beklendiğini belirtti.

Gazete örgütlerin taleplerinin, iki gidişata yönelik olduğunu belirtirken, bir yandan Kıbrıs Türk ürünlerine yapılan denetimlerin yeterli olmaması argümanıyla Yeşil Hat Tüzüğü’nün sert bir şekilde uygulanmasını isteyen örgütlerin buna, Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıs Türk ürünlerinin Türkiye’den olduğu iddiasını da eklediğini yazdı.

Habere göre örgütler Güney Kıbrıs’a, zaman zaman, KKTC’de üretilmemesine karşın Kıbrıs Türk kirazlarının  ve ayrıca  bu kadar üretim yapma konumunda olmadığı düşünülen, KKTC’nin bir  bölgesinden olan 16 tonluk domatesin de geçtiğinden  bahsetti.

Örgütlerin, Kıbrıslı Türklerle haksız rekabete atıfta bulunarak gelir kaybından da söz ettiğini yazan gazete, Kıbrıs Türk üreticilerin üretim maliyetlerinin, Rum üreticilere oranla 1/3 olduğunu dile getirdiklerini de belirtti.

DİĞER HABERLER