TARIM

Yayın Tarihi: 26.02.2018 Pazartesi 15:50:00

Türkiye’de ilk kez hayata geçti

Türkiye’de ilk kez hayata geçti

Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkiye’nin alanında en donanımlı test merkezi haline gelmeyi hedefliyor.

Ege Üniversitesi kurulduğu günden bu yana Türk tarımına bilimsel desteğini tüm gücüyle vermeyi sürdürüyor. Tarımsal üretimin önemli unsurlarından biri olan yerli ve kaliteli tohum üretimi konusunda da ülkemizin yüz akı olan merkez Ege Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Araştırma merkezi hakkında

Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOTEM) kurulduğu 1998 yılından bu yana çalışmalarıyla tarım sektöründe dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye’nin ilk tohumculuk araştırma merkezi olma özelliğine sahip merkezde toplam 7 laboratuvarda tarım sektörüne hizmet veriliyor.

Bu laboratuvarlarda fiziksel analizlerin yanı sıra viroloji, bakteriyoloji, mikoloji, moleküler gibi testler gerçekleştiriliyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya da ev sahipliği yapan merkez, tohum ve fide kalitesi konularında sorunları yerinde tespit edebilmek ve çözümleri için destek verebilmek amacıyla tohum ve fide sektöründen özel ve kamu kurumları ile kurumsal işbirlikleri yapıyor.

Ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçlerini kısa sürede tamamlayarak Türkiye’nin alanında en donanımlı test merkezi haline gelmeyi hedefleyen merkezi ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Etiketler tarım, tohum merkezi,

DİĞER HABERLER