TARIM

Yayın Tarihi: 01.03.2017 Çarşamba 12:37:12

Üreticilerden dernek hamlesi

Üreticilerden dernek hamlesi

İstiridye mantarı üreticileri bir araya gelerek Kayseri İstiridye Mantarı Üreticileri Derneği kurdu.

Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organik tarımı geliştirmek amacıyla atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı.

'Kayından Sofraya İstiridye Mantarı Projesi' ile bu alanda üretici adaylarına eğitimler verildi. 2015 yılında yapılan deneme üretiminin ardından verilen uygulamalı eğitimler sonrası üretici sayısı iki yılda 18'e ulaştı.

Üreticilerin kapasitesi 376 tona ulaştı. Üretimin devamlılığı göz önünde bulundurulduğunda il genelinde yılda yaklaşık 460 ton istiridye mantarı üretiminin yapılması öngörülüyor. Üreticilerin bir araya gelerek üretim ve pazar ağında daha etkin bir rol almaları için Kayseri İstiridye Mantarı Üreticileri Derneği kuruldu.

Kayseri İstiridye Mantarı Üreticileri Derneği Başkanı Arif Balkaya, derneklerinin 17 üyesi olduğunu belirterek, "Amacımız istiridye mantarını ilk önce bölge halkıyla buluşturmak. Kayseri'de istiridye mantar yetiştiriciliğin etkinleştirilmesi, üretim standardı, üyelerimizin haklarının korunması, derneğimizin en önemli amaçları arasında" diye konuştu.
 

DİĞER HABERLER