TARIM

Yayın Tarihi: 08.06.2018 Cuma 13:30:00

Ürünün markalaşması için imzalar atıldı

Ürünün markalaşması için imzalar atıldı

Adnan Menderes Üniversitesi ile Sultanhisar Kaymakamlığı arasında “Sultanhisar Çileği Markalaşma” projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Sultanhisar’da 50 yılı aşkın bir süredir yapılan çilek tarımının sürekliliğinin sağlanması ilçede üretilen çileğin ayırt edici özelliklerinin ortaya konularak, üreticinin korunması ve desteklenmesi amacıyla yürütülen “Sultanhisar Çileği Markalaşma” projesi kapsamında Sultanhisar çileği için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması maksadıyla çalışmalar yürütülüyor.

Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, üniversite ile çalışmaların bu protokolle resmiyete büründüğünü ifade ederek, protokolün her iki kurum için hayırlı olmasını temenni etti. Bilgin “Tescil Projesi kapsamında 9 kişilik danışma kurulumuz var.

Bu kurulda fikirleri olgunlaştırıyoruz, tarihi ve teknik ayrıntıları görüşüyoruz, bunların neticesinde çiftçimize daha fazla değer kazandırmak ve çiftçimizin gelirlerini arttırmak istiyoruz. Sultanhisar çileğinin markalaşması için Üniversitenin sağladığı katkılardan dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve öğretim üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ise, böyle bir çalışmaya öncülük yapan Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgine teşekkür ederek, başladığı konuşmasında ürünlerimizin değer kazanması ve çiftçimize faydalı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Bircan “Üniversite olarak bu konuda çalışma yapan öğretim üyelerimiz var, tarımın gelişmesi ve ihracat oranımızı arttırmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DİĞER HABERLER