TARIM

Yayın Tarihi: 27.11.2017 Pazartesi 11:40:00

Zeytinyağında fiyatlar neden artıyor?

Zeytinyağında fiyatlar neden artıyor?

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper, zeytinyağının yüksek fiyatlara satılmasının suçlusunun üretici olmadığını belirtti.

Zeytinyağının yüksek fiyatlara satılmasının suçlusunun üretici olmadığını belirten Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, tüketiciye ulaşıncaya kadar fiyatların neden birkaç kat arttığının sorgulanması gerektiğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de, sektöre küresel marka olma yolunda Ar-Ge desteklerinin kapısını açtıklarını kaydetti.

14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’deki tüm rakiplerini geride bırakan, zeytin ve zeytinyağı kalitesiyle en üst sıraya oturan Akhisar, küresel marka olmak için de ilk adımlarını attı.

25 Kasım Dünya Zeytin Günü, Akhisar’da Ticaret Borsası koordinasyonunda kutlandı. Akhisar’daki Taş Ev’de düzenlenen etkinliklere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Manisa Valisi Hakan Güvençer, milletvekilleri, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, STK temsilcileri ile Akhisar halkı büyük ilgi gösterdi.

Zeytine Minnet Yürüyüşü ile başlayan kutlamalar kapsamında, Ekonomist ve Televizyon Programcısı Cem Seymen yönetiminde düzenlenen “Üreticiden Tüketiciye Zeytinyağı” paneline, Gazeteci, Yazar Vahap Munyar, Gurme, Yazar Sahrap Soysal, Gazeteci, Yazar ve program sunucuları Abdurrahman Yıldırım, Hande Berktan, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Karahasan ile Ayhan Sicimoğlu konuşmacı olarak katıldı. Panelistler Akhisar’ın bugüne kadar sektörde aldığı yol ile bundan sonra izleyeceği “markalı üretim” konusunda görüşlerini paylaştı.

Sıra zeytinyağında

Panelin açılışında konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Akhisar’ın tütün üretiminden zeytin üretimine geçtiğini, son 10 yılda ağaç sayısını 6 milyon artırarak 14 milyona çıkardığını söyledi. Alhat, “Bin 650 yaşında ağaca sahip olduğumuz gibi en genç zeytin ağaçlarına da sahibiz. Zeytinde büyük başarılar elde ettik. Bakanlığımız ile işbirliği yaparak sofralık zeytinde tuz oranını düşürerek tüketimi yılda 100 bin ton artırdık. Türkiye’deki neredeyse tüm sofralarda artık Akhisar zeytini tüketiliyor. Sıra zeytinyağında. Halkımızın bilinçlenmesi konusunda önemli yol aldık, medyanın gayretleri ile artık herkes zeytinyağının ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor ancak tüketimi konusunda henüz istenilen noktaya gelemedik” dedi.

Zeytinyağında fiyat neden artıyor?

Zeytinyağı tüketiminin artırılması için izlenecek yol haritasının da belli olduğuna dikkat çeken Alhat, şöyle devam etti:

“Eğer biz zeytini ihraç edeceksek, bunu markalı yapmak zorundayız. Ürünümüzü katma değere dönüştürmeliyiz. Bunun kesinlikle olması gerekiyor. İkinci olarak da Türkiye’de daha uygun fiyata zeytinyağı üretmek, satmak ve yemek istiyoruz. Çok değerli markalarımızın, tüketicinin alabileceği fiyatlarda zeytinyağını raflarda sergilemesini istiyoruz. Bu konu Akhisar’ın değil Ayvalık’ın, Aydın’ın tüm zeytin kentlerinin ortak sorumluluğudur. İşte bu yüzden de hepimiz birlik olmalıyız, bu işe çeki düzen vermeliyiz.

Zeytinyağının çiftçiden alış fiyatının 14-15 liranın üzerinde olmadığını biliyoruz. Bir litre yağın markete gelinceye kadar maliyetine binen kalemleri de tahmin etmek zor değil. Raflarda gördüğümüz fahiş fiyatlar tüketicileri rahatsız ettiği kadar üreticileri de üzmektedir. Butik üretilmiş yağlar bir kenara ama çiftçiden 14 liraya alınan yağın, 20 liranın üzerinde satılmasının, tüketimin azalmasına ve kullanılmış meşrubat şişelerinde zeytinyağı süsü verilmiş kontrolsüz satışların artmasına neden olduğunu düşünüyoruz. Bu böyle geldi ama böyle gitmeyecek, bu sorunlara karşı tüm üretici bölgelerin emekçileri birlikte mücadele etmelidir.”

DİĞER HABERLER