RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 04.04.2018 Çarşamba 10:40:00

38°30° çiftliği

38°30° çiftliği

KONUK: Kıvılcım PINAR KOCABIYIK

RÖPORTAJ: Hande PUSAT

Doğal, taze ve rafine gıdaya olan tutkunun yansıması olan 38°30° Çiftliği, sağlıklı beslenme arzusuyla yola çıktı. 38°30° Çiftliği Genel Müdürü Kıvılcım Pınar Kocabıyık Food Time’ın sorularını yanıtladı.

“Peşinden gitmeye değecek her girişimin bir hikayesi vardır” diyorsunuz. Sizin hikayeniz nasıl başladı?

Bizim hikayemiz; Kocabıyık ailesinin büyüğü Asım Kocabıyık’ın bize bıraktığı, toprağa bağlılık ve sürdürülebilirlik mirası ile başladı. Bu eşsiz mirastan aldığımız güç; doğal, taze ve rafine gıdaya olan tutkumuz ve çocuklarımızı sağlıklı beslemeye dönüşen arzumuzla buluştu ve 38°30° Çiftliği, işte böyle güçlü bir mirasın eseri olarak atalarımızın yaşadığı Afyon’un Tazlar Köyü’nde, 2.000 dönümlük bir arazi üzerinde doğdu.

38°30° Çiftliği, ismini nereden alıyor?

Bu ismi çiftliğimizin bulunduğu koordinatlardan esinlenerek koyduk. Böyle bir isim koymamızın bir nedeni de, buranın sadece bir çiftlik olarak kalmayacak olmasıdır. Aynı zamanda çok büyük bir açık hava sanat parkı olacak. Dolayısıyla ismin, çiftliğin bu fonksiyonunu da yansıtan, global bir konsepte sahip olmasını istedik.

Ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Yeni ürünler gelecek mi?

Çiftliğimizde üretilen peynir çeşitlerimizi şöyle sıralayabiliriz: Taze İtalyan peynirlerinden Burrata, Mozzarella, Ricotta, Bocconcini, Stracciatella, Scamorza, Blok Mozeralla. Dört farklı çeşit de Olgunlaştırılmış peynirimiz bulunuyor. Bu yıl daha farklı süt ürünleri de üretimimize eklenecek.

Çiftliğinizin ürünlerinin doğal ve lezzetli olmasının arkasındaki sır nedir?

Öncellikle hayvanlarımız kendi tarlalarımızda ürettiğimiz besinlerle besleniyorlar. Dört mevsim özenle hayvan yemlerimizi üretiyoruz. Sadece kendi hayvanlarımızın sütlerini ürünlerimizde kullanıyoruz. Toplama süt almıyoruz. Üretimde kimyasal katkı maddeleri kullanmayıp, sadece doğal mayalarla üretim yapıyoruz. Üretimimizin başında İtalyan bir usta bulunuyor. Tamamen doğal koşullarda, geleneksel yöntemlerle, modern İtalyan teknolojisi ile üretim yapıyoruz.

Çiftlik hayvanlarınız nereden geliyor? Hayvanların ırklarını neye göre belirliyorsunuz?

Çiftliğimizdeki süt hayvanlarımızı, çiftliğimizin bulunduğu arazideki iklime uygun olup olmadıklarına ve kısa sürede en az kayıpla adapte olma yeteneklerine göre değerlendirerek belirledik. Ayrıca yağ oranı ile doğru orantılı olarak, süt verimi yüksek ırklar seçtik. Bu kriterler çerçevesinde manda tercihimizi İtalyan Akdeniz Mandasından yana kullandık ve hayvanları İtalya’dan getirttik. İneklerimizde, günlük et tutma bakımından yüksek bir orana sahip olduğu ve süt-yağ oranı ile verim açısından yukarı değerleri bulunduğu için Simental ırkından seçtik ve hayvanları Avusturya’dan getirttik.

Kaliteyi yüksek tutmak ve korumak adına nasıl uygulamalarınız var?

Süt sağma odalarımız türlere göre ayrışıyor. Her türün süt sağma odası farklı. Bu odalar süt sağma işleminden önce ve sonra her gün dört defa temizleniyor. Ayrıca gün aşırı olarak günde iki kez temizleniyorlar. Her süt sağma işleminden önce ve sonra hayvanların memeleri temizleniyor. Ürünlerimiz doğal maya ve kültürler kullanılıyor. Elbette ürün kalitesi açısından hayvanlara verilen yem ve besinler de hayati önem taşıyor. Çünkü sütün ve peynirin rengini, kokusunu ve lezzetini hayvanların nasıl beslendiği belirliyor. Bu nedenle onları yonca yaprağı, ot (%15 İngiliz çayırı, % 15 İtalyan çayırı, % 20 uzun fescue otu, % 5 buğday çimi, % 30 kızıl yonca, % 5 kılçıksız brom ve % 10 kelt kuyruğu otu) ve burçaktan oluşan özel bir yem diyeti ile besliyoruz. Her türün kendi uzman bakıcıları ile veteriner ve zooteknist görev yapıyor. Böylece hayvanların beslenme rejimi ve sağlıkları uzmanlar tarafından yakından izleniyor.

Satış ağınız hangi noktaları kapsıyor? Ürünlerinize nereden ulaşabiliriz?

Horeca kanalına satışlarımız bulunuyor. Türkiye nin önde gelen restoran, otel ve catering şirketleriyle çalışıyoruz. Son tüketici olarak ise, ürünlerimize Macro Centerlardan , www. tazemasa.com, www.tazedirect. com, www.antregourmet.com ve seçkin şarküterilerden ulaşabilirsiniz.