BESLENME

Yayın Tarihi: 04.01.2018 Perşembe 11:35:00

5 maddede arpanın mucizevi etkisi

5 maddede arpanın mucizevi etkisi

Beta glukan kaynağı olan arpanın diğer tahıllara göre dikkat çeken özelliği, arpanın tüm tanesinin lif içermesidir. Bildiğimiz pek çok tahılın dış kepek tabakası lif içerirken arpanın tamamının lif içermesi bu özelliği ile arpayı diğerlerinden farklı kılmaktadır. Gelin arpanın 5 mucizevi etkisini birlikte inceleyelim.

Arpa (Hordeum vulgare L.), yetiştirilen en eski tahıllardandır. Üretiminin yaklaşık 17.000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Genelde hayvan yemi ve bazı içeceklerin ham maddesi olarak kullanılan arpanın, sağlık üzerine birçok mucizevî etkisi vardır.

Dyt. E. Kübra Zeydanlı arpanın bilinmeyen faydalarını CMR Medya’yla paylaştı.100 gram arpa (yaklaşık olarak); 320 kkal, 10 g protein, 2 g yağ, 64 g karbonhidrat ve 10 g lif içerdiğini belirten Zeydanlı,  “Ayrıca arpa yüksek düzeyde B6, B1, B9, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum içeriğine sahiptir. Arpanın sağlık üzerine olumlu etkileri, içerdiği özel bir lif türü (beta-glukan) ve fonksiyonel bileşikler (fenolik asitler, flavonoidler, lignanlar, tokoller, fitositoroller, folatlar) sayesinde görülür.” ifadelerini kullandı.Dyt. E. Kübra Zeydanlı, arpanın sağlığa olan faydalarını madde madde sıraladı: 

1- Obeziteden korur

Besinlerin mideyi geç terk etmesini sağlayarak tokluk süresini uzatır. İştahı azaltır. Makro besin öğelerinin (karbonhidrat, yağ ve protein) daha az emilmesine neden olarak, besinlerden alınan enerji miktarını azaltır.

2- Diyabeti (şeker hastalığı) önler ve tedavisinde etkin rol oynar

Arpa tüketimi yemek sonrası kan şekerinin ve insülinin hızlı yükselmesini önler. Hücrelerin insüline karşı daha duyarlı olmasını sağlar. (İnsülin direncini azaltır.)

3-Kalp damar hastalıklarının riskini azaltırHalk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin kandaki seviyesi arpa tüketimiyle azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyi ise değişmez. Tansiyon düzeyleri üzerine de olumlu etkisi bulunan arpa, safra asitlerinin vücuttan uzaklaştırılmasına ve safra taşı oluşumunun azalmasına neden olur.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Arpa antiviral, antibakterial özellikleriyle ve bağışıklık hücrelerinin daha aktif olmasını sağlamasıyla çeşitli hastalıklara karşı vücudu korur. Yara iyileşmesinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca anti-inflamatuar özelliğiyle iltihaplanmayı önler.

5- Kanseri önler

Tümör ile savaşan bağışıklık hücrelerinin sayısını artırır. Tümör oluşumunu önler. Başta bağırsak ve meme olmak üzere kanserden korur.
 

Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER