BESLENME

Yayın Tarihi: 02.05.2020 Cumartesi 01:03:21

Alkolü Bırakmanın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Alkolü Bırakmanın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Alkol tüketimimizin miktarını değiştirerek, hatta tamamen sıfırlayarak vücudumuzun sağlık durumunu yeniden düzenlememiz ve geliştirmemiz mümkün.

Alkol tüketimi pek çoğumuzun hayatının bir parçası olsa da sağlıklı bir içecek alternatifi olmadığının hepimiz farkındayız. Alkol; sosyalleşirken, yemeklerin yanında, film izlerken veya tüketmeyi tercih ettiğimiz herhangi bir anda bize keyif veriyor olabilir. Fakat sağlık açısından bakıldığı zaman, uzun vadede vücudumuz için yarattığı sonuçlar genellikle olumsuz oluyor. Benzer şekilde, alkolü bırakmanın vücudumuz üzerindeki etkileri de uzun ve kısa vadede olumlu ve yapıcı sonuçlar meydana getiriyor.Alkolsüz geçen 1 haftadan sonra:
Alkol tüketmeden geçen ilk 7 günün ardından, vücudumuzda ilk değişimler görülmeye başlar.

Uyku kalitesi artar
Bu sürecin en önemli değişimi uyku kalitesinde meydana gelir. Özellikle uyumadan hemen önce alkol tüketmek, vücudumuzun uyku döngüsünün en önemli parçası olan REM bölümüne geçmesine engel olur. Bu durum, kişi uyuyor olsa bile dinlenememesine ve uykusunu tam anlamıyla alamamasına neden olur. Alkolün uykuya dalma sürecini kolaylaştırdığı düşünülse de genel anlamda uykunun kalitesini ve verimini düşüren bir etkendir.Alkolsüz geçen 1 aydan sonra:
1 aydan sonra alkolü bırakmanın vücudumuz üzerindeki olumlu etkileri de artış gösterir. Fiziksel anlamda oluşan değişimleri görmeye başlamak bu aşamada mümkün olur.

Cilt kalitesi artar
Cilt kalitesinde oldukça büyük bir değişim gözlenir. Genellikle enflamasyon belirtilerinde, kızarıklıklarda ve sivilcelerde azalma olur. Vücudun su tutma kapasitesini arttıran hormonlar bu süreçte dengeye gireceği için kişi daha elastik, canlı ve genç bir cilde kavuşur.

Kilo dengesi sağlanır
Oldukça yüksek kalori barındıran alkollü içecekleri tüketmeyi bıraktığı zaman kişi genellikle kilo verme eğiliminde olur. Vücut tarafından hızlı bir şekilde glikoza çevrilen alkol tüketimini durdurmak, özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca kan şekerinde oluşan dengesizliklerin neden olduğu yeme atakları da ortadan kalkar.

Kalp sağlığı korunur
Bunlara ek olarak 1 ayın sonunda kalp sağlığında da iyileşme gözlenmeye başlanır. Yüksek tansiyonda dengelenme, trigliserid seviyelerinde düşüş ve kalp krizi riskinde azalma meydana gelir.

Ruh hali ve zihin iyileşir
Bu süreçte bireylerin zihinsel yapılarında da gelişme görülür. Motor becerilerinde gelişme, daha berrak bir zihin yapısı, dengeli ve pozitif bir ruh hali ortaya çıkar. Bu durumlar bireylerin sosyal ilişkilerinin de iyileşmesine neden olur. Ayrıca kişilerde, depresyon ve anksiyete gibi günümüz problemlerinin görülme ihtimalleri de düşer.Alkolsüz geçen 1 yıldan sonra:
Alkolü bırakmanın vücudumuz üzerindeki etkileri genel anlamda bir iyileşme hali yaratır.

Karaciğer sağlığı artar
En başta vücudumuzu toksinlerden arındırmakla görevli ve kendi kendini iyileştirmek konusunda uzman olan karaciğer sağlığında gelişme ve iyileşme meydana gelir. Karaciğer hasarına ve kronik hastalıklara neden olan karaciğer yağlanması normal şartlarda en az yüzde 15 oranında azalır.

Bağışıklık sistemi güçlenir
Geçen 1 yıllık sürecin ardından bağışıklık sisteminde de gelişim gözlenir. Hastalıklara karşı daha dirençli olan bağışıklık sisteminin, enfeksiyonlar ve virüsler üzerindeki engelleyici etkisi artar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin kendisinden kaynaklanan oto-immün hastalıkların görülme riski dramatik ölçülerde azalırken vücudumuzun kendi kendini iyileştirme yetisi çoğalır.

Cinsel sağlık ve doğurganlık verimli hale gelir
Ayrıca iktidarsızlık ve doğurganlık problemlerine neden olabilen alkol tüketimi ortadan kalktığı zaman, sağlıklı bir cinsel hayat ve hamile kalma ihtimalinde artış meydana gelir.

DİĞER HABERLER