BESLENME

Yayın Tarihi: 16.10.2014 Perşembe 15:53:00

Azı Karar Çoğu Zarar!

Azı Karar Çoğu Zarar!

Sağlığın başı dengeli ve doğru beslenmekten geçmektedir. Birçok hastalık düzensiz tüketim sonucu ilerlemektedir. Et tüketiminin had safhalara çıktığı sofralar, böbrekleriniz için büyük risk oluşturduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Aşırı et tüketimine bağlı yüksek hayvansal protein alımı taş oluşumunu ve birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Uzmanlar beslenme tarzına ayrı bir önem vermeleri gerektiğini vurguluyor. Ayrıca vücuda alınan fazla miktardaki gıdaların varlığı da ciddi sebepler

Sağlığın başı dengeli ve doğru beslenmekten geçmektedir. Birçok hastalık düzensiz tüketim sonucu ilerlemektedir. Et tüketiminin had safhalara çıktığı sofralar, böbrekleriniz için büyük risk oluşturduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Aşırı et tüketimine bağlı yüksek hayvansal protein alımı taş oluşumunu ve birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Uzmanlar, beslenme tarzına ayrı bir önem vermeleri gerektiğini vurguluyor.

Ayrıca vücuda alınan fazla miktardaki gıdaların varlığı da ciddi sebepler doğurabilmekte. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, bamya, çilek, domates, armut, kuruyemiş, çay, kahve ve çikolata gibi birçok yiyeceğin içinde bol miktarda bulunan oksalat maddesi vücut içinde de üretiliyor. Bu tür yiyeceklerin makul miktarlarda tüketilmesinde fayda var. Et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünlerinden alınan protein 50-60mg/gün' ü aşmamalıdır. Aşırı tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Fazla tuzlu beslenenlerde de idrarla kalsiyum atılımı artıyor. Kalsiyum idrarla atılırken idrar yollarında çöküp böbrek taşlarına neden olabilmekte. Bu nedenle tuz tüketimi mutlaka azaltılmalı, aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı, yemeklerin içinde bulunan makul orandaki tuzla yetinilmelidir.

Sağlıklı yaşamak istiyorsak birşeylerden de ödün vermemiz gerekiyor. Toplum olarak kırmızı eti çok tüketmekteyiz. Fakat unutmamalıyız ki et tüketimi direk kolesterolle bağlantılıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek her zaman mümkün olmuyor diyenleri duyar gibiyiz. Fakat bu faktörü kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken bunları zihninizde öncelikli yapıp, alışkanlığa dönüşmesini sağlamak ve daha az yeme alışkanlığı kazanmak.

- Araştırmalar, kahvaltı yapanların daha az kilo aldıklarını ve gün boyunca daha az kalori tükettiklerini gösteriyor. Bunun sebebi de, kahvaltının gün boyunca daha fazla tokluk hissi vermesi.

- Bir tabağın yarısını sebzeyle, bir çeyreğini de proteinli yiyeceklerle doldurmaya çalışın. Kalanı da tam tahıllı gıdalara ayrılmış olsun. Böylece daha fazla lif, mineral ve vitamin alacaksınız.

- Araştırmalar, proteinin yiyecek alımı ve iştah düzenlemeden önemli bir rolü olduğunu gösteriyor. Protein tokluk hissini artırıyor, çünkü sindirimi daha uzun sürüyor. Öğünlerde proteini atlarsanız açlık zili daha çabuk çalıyor. Daha fazla yeme ihtiyacı hissediyorsunuz. Fasulye, yumurta, beyaz et ve süt ürünlerini düzenli şekilde tüketmeye çalışın.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER