BESLENME

Yayın Tarihi: 01.04.2015 Çarşamba 11:50:00

Bağımlılık Yaratmadığı Ortaya Çıktı

Bağımlılık Yaratmadığı Ortaya Çıktı

Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar genel olarak yemek yeme aktivitesine bağımlı hale gelebiliyor. Ancak gıdaların içeriğinde bulunan kimyasal maddelerin bağımlılık yarattığına dair herhangi bir kanıt…

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, insanlar genel olarak yemek yeme aktivitesine bağımlı hale gelebiliyor. Ancak şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdaları tüketmek, bağımlılık yaratmıyor.

Pozitif Histen Kaynaklanıyor

Araştırmacılar, insan beyninin besinlere verdiği tepkiyle, eroin ve kokain gibi bağımlılık yapan uyuşturucu maddelere verdiği tepkinin birbirinden farklı olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre, insanların yemek yeme için duydukları dayanılmaz istek, beynin yemek yemekle özdeşleştirdiği pozitif hislerden kaynaklanıyor.

"Yemek Yeme Davranışları İncelensin"


Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların karşı koyamadıkları yemek yeme isteklerini bir davranış bozukluğu olarak nitelendirdi ve yemek yeme bağımlılığı ve diğer bağımlılıklar arasındaki benzerliklere dikkat çekti.
 Araştırmacılara göre, obezite sorununun çözümü için belirli gıdalara odaklanmak yerine bireylerin yemek yeme davranışlarının incelenmesi gerekiyor.

Edinburgh Üniversitesi Fizyoloji Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren araştırmacı Dr. John Menzies, insanların fazla kilolu olmalarına neden olan faktörleri açıklamaya çalıştıklarını ve bunun için de bazı besinleri sorumlu tuttuklarını söyledi.

Menzies’e göre, bazı insanların belirli yiyeceklere yönelik bir bağımlılıkları yok; fakat tükettikleri besinlerden bağımsız olarak yemek yeme aktivitelerinde aşırılık gösterebiliyorlar. Bu bireyler için aşırı yeme sorunu, besinlerin içerdiği maddelerden bağımsız olarak düşünülmeli ve davranışsal bir bağımlılık olarak değerlendirilmeli.

"Besinler Bağımlılık Yaratmıyor"

Gothenburg Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan ve aynı zamanda NeuroFAST projesinin koordinatörlüğünü üstlenen Profesör Suzanne Dickson, “Şekerin bağımlılık yaptığı konusunda son yıllarda devam eden büyük bir tartışma var. Ancak bilimsel verilere göre, besinlerin içerdiği maddelerin ve bu maddelerin farklı birleşimlerinin bağımlılık yaptığına dair herhangi bir kanıt yok” şeklinde konuştu.


DİĞER HABERLER