BESLENME

Yayın Tarihi: 01.04.2016 Cuma 13:08:25

Baklagiller, kilo vermeye ve korumaya yardımcı oluyor

Baklagiller, kilo vermeye ve korumaya yardımcı oluyor

Yeni bir çalışma günde 130 gramlık bir porsiyon baklagil yemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtiliyor.

Araştırmacılar 940 erkek ve kadın yetişkini kapsayan 21 klinik araştırmaya bakmışlar ve beslenmelerine günde bir porsiyon baklagil ekleyenlerin 6 haftada bir kiloya yakın verdiklerini görmüşler. Bu çalışma kilo verenlerin başka yiyeceklerden azaltmak gibi bir çabaya bile girmediklerini göstermiş.

Araştırma grubunun lideri, Kanada Toronto St. Michael Hastanesi Li Ka Shing Bilgi Enstitüsü'nden Dr. Russel de Souza, bilinen sağlık yararlarına rağmen Kanadalıların %13'ünün baklagil tükettiğini ve tüketenlerin de bir porsiyonu bile bitirmediklerini belirtmiş ve eklemiş: "Çoğumuzun beslenmede baklagillere ayıracak yeri var, baklagillerin kilo yönetiminde potansiyel faydalarının farkına varmamız gerekir." 
Baklagillerin glisemik indeksi düşük, bu yavaş sindirildikleri anlamına geliyor ve hayvansal proteinlerin yerini alabilirler. Dr. de Souza kilo verme girişimlerinin %90 başarısız olduğu çünkü verilen kiloların geri alındığı, bunun da kısmen açlık ve bazı yiyeceklere duyulan aşırı istekler nedeniyle olduğunu belirtiyor:

"Bu yeni çalışma daha önceki çalışmalarımızla çok uyumlu. Baklagillerin doygunluk hissini %31 arttırdığını, bunun da diğer yiyeceklerin daha az tüketilmesi sonucunu getirdiği gösterildi."


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER