BESLENME

Yayın Tarihi: 15.12.2019 Pazar 15:05:00

Beslenme alışkanlığınız uykusuzluğu tetikliyor

Beslenme alışkanlığınız uykusuzluğu tetikliyor

Diyetisyen Baştürk beslenme alışkanlığı hakkında makale kaleme aldı.

Uyku dış uyaranlara karşı bilincin, bütünüyle veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumu olarak bilinen günlük hayatımızın içerisinde olan beslenme ve üreme ihtiyacı gibi fizyolojik bir olaydır.

İnsan yaşamının yarısından fazlasını uykuda geçirir bu sebeple uyku kalitesi yaşam kalitesini de etkiler. Uyku süresi yaşamın bazı dönemlerinde (gebelik, ergenlik, yaşlılık vb.) değişmekle birlikte uykuyu direkt etkileyen çevresel veya genetik faktörler de bulunmaktadır.

Diyet içeriğine ve spesifik diyet bileşenlerine odaklanıldığında, uyku süresini, kalitesini ve davranışlarını etkilediği gösterilmiştir.

2017 yılında Harward Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da gün içinde yenilen besinlerin içeriği düşük lif, yüksek doymuş yağ ve şekerden oluşuyorsa, uykuya dalma sürelerinin geciktiği gözlenmiştir.

Sakatatlar, salam sosis sucuk gibi işlenmiş ürünler, kuyrukyağı, iç yağ tereyağı, kurabiye, poğaça, krema vb. yüksek doymuş yağ içeriği yüksektir. Bu besinler yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağlar günlük beslenmemizde yer almalıdır. Günlük 3-5 porsiyon sebze meyve tüketimi hem lif alımınızı hem de gerekli vitamin ve mineral ihtiyacın karşılanmasında yeterlidir.

Yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı bir diyet içeriği düşük uyku kalitesine sebep olmuştur. Protein ve karbonhidrattan eksik beslenme uyku süresinin kısalması ile ilişkilidir. Yüksek fruktozlu paketli ürünler, bisküvi, kraker, meyve suları asitli içecekler beyaz undan yapılan hamur işleri, rafine şeker vb. glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı gıdaların yatmadan yaklaşık4 saat önce tüketilmesinin uykuya başlama zamanını gecikmesin sebep olduğu gözlenmiştir.

Magnezyum veya çinko alımı gece melatonin salgılanmasını arttırdığı için uykusuzluk sorunu yaşayanlarda uyku kalitesini iyileştirir. Magnezyum içeriği yüksek; ıspanak, kabak çekirdeği, fasulye, mercimek, muz ve kuru meyve tüketmek uyku kalitenizin düzenlenmesinde yardımcı olacaktır.

D vitamini desteğinin kullanımı, uyku bozukluğu olan erişkinlerde uyku kalitesinin artmasında ve uyku süresinin uzamasında olumlu sonuçlar vermiştir. (Magnezyum, ıspanak kabak çekirdeği, fasulye, mercimek, muz ve kuru meyveler.)

DİĞER HABERLER