BESLENME

Yayın Tarihi: 08.10.2015 Perşembe 11:11:55

Beslenme şekline dikkat!

Beslenme şekline dikkat!

Beslenme ve cilt sağlığının doğru orantıda ilerlediğini biliyor muydunuz?

Yapılan bazı çalışmalarda bireylerin yağsız süt tüketmesinin akne tedavisinde, yoğurda göre daha iyi sonuçlar verdiğini görülmekte.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, genel beslenme düzeninde önerilse de bazı ara öğün atıştırmaları cildinize zarar verebilir uyarısında bulunuyor.

Kuru üzüm, bal, simit, makarna gibi besinler insülin düzeyinde dengesizlikler meydana getirdiği için deride doku hasarına neden olabilir. Bu besinlerden vazgeçilmesi hem cilt sağlığı için hem de kilo vermek için önemlidir. Buna alternatif olarak yapabileceğiniz en güzel uygulama basit karbonhidrat ve yüksek glisemik indeksli besinleri şekerli tahıl veya yoğurt, süt gibi besinlerle birlikte tüketmek uygundur.

Yüksek ısıda pişirilen etlerde yağ ve protein arasında bir kimyasal reaksiyon oluşur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerin bu besinleri tüketmesi sonucu vücutlarında oksidatif stres ve inflamasyon artar. Bu durumda derilerinin daha mat görünmesine ve kırışıklıkların artmasına neden olur.

Ayrıca patates cipsi, kızarmış tavuk ve son derece yüksek sıcaklıkta pişirilmiş besinlerden de kaçınmak gerekir. Bu yiyeceklerin en iyi alternatifi pişirme yöntemi olarak ızgaranın tercih edilmesidir. 

Cips, kraker ve patlamış mısır gibi birçok besin içerisinde bulunan yüksek orandaki sodyumdan dolayı vücudun su tutmasına neden olur. Eğer vücudunuzun genel olarak su tutma eğiliminde ise gözaltlarında şişmeler meydana gelir. Bu besinler aynı zamanda deride kızarıklıklara da sebep olmaktadır. Bu tarz besinlere en güzel alternatif kavrulmamış ve tuzsuz fındık veya badem gibi besinleri tercih etmektir.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER