BESLENME

Yayın Tarihi: 03.07.2016 Pazar 02:00:00

Bin Derde Deva: “Cevşen Şerbeti”

Bin Derde Deva: “Cevşen Şerbeti”

Gastronomi Uzmanı Serdar Uşaklı, su tüketimi ile sorunu olan ya da destek sıvılara ihtiyacı olanlara ise tarifi kendisine, reçetesi ödüllü Şef Kemal Kabadayı’ya ait Cevşen şerbetini tavsiye ediyor.

Uşaklı, Etna Steak’in Ramazan ayı boyunca ön plana çıkan ve cevizin özünden, cevizin suyu kaynatılarak elde edilerek hazırlanan, Kakule, aspin, tarçın, gojun, zara balı, safran, karanfil ve zerdeçal gibi şifalı bitki ve baharatlar kullanılarak hazırlanan Cevşen şerbetinin düzenli kullanıldığında ortaya çıkacak faydalarını ise şöyle sıraladı: “Enerji sağlar, su kaybı, mide rahatsızlıklarının önüne geçer, tansiyonu dengeler, hücreleri korur, anne sütünü artırır. Antioksidan etkisi gösterir, psikolojik olarak rahatlama sağlar, sindirimi kolaylaştırır, cildi besler ve yorgunluğa ve ağrılara iyi gelir.

Hafıza güçlendirici özelliği ile öğrencilerin derslerine odaklanmasına, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetlerine olumlu fayda sağlar.”

Serdar Uşaklı bütün bunların yanı sıra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun da tavsiye ettiği gibi; bisiklet sürme, merdiven çıkma, yürüyüş yapma gibi günlük hayattaki fiziksel aktivitelere de önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER