BESLENME

Yayın Tarihi: 30.06.2016 Perşembe 11:23:47

Bu balık öldürüyor!

Bu balık öldürüyor!

Çukurova Üniversitesi, Akdeniz kıyılarında yaygın olarak görülen ve tehlikeli olan balon balığına yönelik bir proje hazırladı.

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özoğul, fakültenin konferans salonunda “Mersin Körfezi'ndeki Balon Balığı Türlerinin Tetrodotoksin (TTX) Düzeylerindeki Eşeye ve Mevsime Bağlı Değişimlerin Belirlenmesi” isimli TÜBİTAK 1001 Projesi ile ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Özoğul, bu balık türündeki zehrin siyanürden bin 200, morfinden 3 bin kat daha etkili olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özoğul, son yıllarda medyada sıklıkla yer bulan balon balıklarının ülkemiz kıyılarında genellikle dört farklı türünün balıkçı ağlarına takıldığını söyledi. Akdeniz’de son 10 yıldır görülmesine rağmen ülkemiz kıyılarında kuzey Ege açıklarına kadar yayılmış olan bu balık türünün sadece Türkiye değil, İsrail, Lübnan, Yunanistan, hatta İtalya kıyılarına kadar yayılım gösterdiğini hatırlatan Özoğul, bu türün tüm Akdeniz geneli için tehlikeli olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“İçerdiği tetrodotoksin (TTX) adlı zehir, dünyanın bilinen en güçlü denizel kaynaklı zehri olup, siyanürden bin 200, morfinden 3 bin kat daha etkilidir. Balon balığı tüketiminden kaynaklı zehirlenmeler, solunum sisteminde felce neden olmakta ve zehirlenme vakaları genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Bu zehrin bilinen bir panzehiri bulunmadığı gibi, balığı pişirmek zehri etkisiz hale getirememektedir. Japonya’da özel eğitim almış ve uzun yıllar staj görmüş sertifikalı aşçılar tarafından pişirilmesine rağmen balon balığı tüketimi nedeniyle Japonya’da, ayrıca Tayland, Çin gibi Uzak Doğu ülkeleri ve Avustralya gibi ülkelerde çok sayıda zehirlenme vakaları hala sık olarak görülmektedir. Son yıllarda Lübnan, İsrail ve Mısır gibi Akdeniz ülkelerinde de balon balığı zehirlenmeleri gözlenmeye başlamıştır.”

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER