BESLENME

Yayın Tarihi: 22.10.2015 Perşembe 10:09:10

Bu besine alerjiniz varsa…

Bu besine alerjiniz varsa…

Tüm vitaminler gibi A vitamini de insan bedeni için önemlidir. Buna istinaden Yumurtada yüksek oranda A vitamini vardır. Fakat yumurta çoğu insanda alerjiye sebep olur. Peki, ama neden?

Tüm vitaminler gibi A vitamini de insan bedeni için önemlidir. Buna istinaden Yumurtada yüksek oranda A vitamini vardır. Fakat yumurta çoğu insanda alerjiye sebep olur. Peki, ama neden?

Yumurta, çocuklarda en yaygın şekilde alerjiye neden olan besinler arasında yer alır. Yumurta alerjisinin ortaya çıkardığı belirtiler genellikle yumurta veya yumurta içeren yiyecekler yendikten sonraki birkaç dakika ya da saat içinde oluşur.  Yumurtanın hem sarısı hem de akı alerjiye neden olabilen proteini içerir, ancak yumurta akından kaynaklanan alerjiler daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde de annenin yumurta tüketmesinden dolayı yumurta alerjisi görülebilir.

Yumurta alerjisinin belirtileri?

- Hafiften yüksek şiddete kadar bir aralıkta yaşanır.

- Yaygın olarak deri döküntüleri, kurdeşen, burun iltihabı, kusma veya diğer sindirim sorunları şeklinde belirtiler içermektedir. 

- Yumurta alerjisi nadir olarak da, "anafilaksi" adı verilen ve yaşamı tehdit eden reaksiyonlara neden olabilir. 

- Yumurta alerjisi genellikle erken bebeklik dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar. Ancak bazı durumlarda yetişkinlikte de devam edebilir.

- Yumurta alerjisi belirtileri genellikle yumurta ve yumurta içerikli besinler yendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve kişiden kişiye değişebilir.

- Sindirim sisteminde görülen kramp, bulantı ve kusma gibi belirtiler

-  Öksürük, göğüste sıkışma hissi veya nefes darlığı gibi astım belirtileri

- Ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi, acilen epinefrin (adrenalin) iğnesi yapılması ve acil servise ulaştırılması gereken bir durumdur.

- Rahat nefes alınmasını engelleyecek şekilde boğazda daralma, şişkinlik ve yumru oluşması

-  Karın ağrısı ve kramp

 - Nabız hızında artış

- Kan basıncında ciddi bir düşüşe bağlı olarak baş dönmesi ya da bilinç kaybı gibi belirtiler oluşur.

- Sizde veya çocuğunuzda yumurtaya karşı hafif de olsa bir belirti fark ettiğinizde bir doktora görünün.

- Yumurta alerjisi reaksiyonlarının şiddeti zamanla değişebilmektedir.

- Geçmişte hafif belirtiler vermiş olsa bile daha sonra daha ciddi reaksiyonlar oluşabileceği anlamına gelmektedir.

- Doktorunuz çocuğunuzun ciddi bir reaksiyon riski altında olduğunu düşünürse, anafilaksi durumunda kullanılmak üzere acil "epinefrin iğnesi" reçete edecektir.

Yumurta alerjisinin nedenleri?

Tüm gıda alerjileri bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Yumurta alerjisinde de bağışıklık sistemi yumurta proteinlerini zararlı besinler olarak tanımlar. Yumurta ve yumurta içeren besinler yediğinizde bağışıklık sistemi hücreleri (antikorlar), yumurta içindeki proteinleri fark edip bağışıklık sisteminin "histamin" ve diğer kimyasallar salgılayarak alerjik belirtiler oluşturmasına yol açar.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER