BESLENME

Yayın Tarihi: 06.12.2017 Çarşamba 12:00:00

Bu gıdalar için tehlike çanları çalıyor

Bu gıdalar için tehlike çanları çalıyor

Kanser hastalıklarının önemli bir kısmının beslenmeyle ilgili olduğuna dair ipuçlarına rastlandı. Diyetisyen Seval Komlıca, kötü beslenmenin tümör oluşumuna yol açabildiğini bildirdi.

Kanser hastalıklarının % 40 – 60’ının beslenme ile ilgili olduklarına dair pek çok ipucuna ulaşıldı. Diyetisyen Seval Komlıca, beslenme ve kanser ilişkisini CMR Medya’ya anlattı.

Komlıca: ‘Çok fazla miktarlarda enerji verici besinler, yağ, alkol ve nitrat alınması, tümör oluşumunu teşvik eder, buna karşın yüksek oranda lifli maddeler, A (karoten), C ve E vitaminleri ile beslenme, tümörleri engelleyici etki yapabilir. Etin yüksek ısıda ızgara yapılması ya da kızartılması sırasında meydana gelen birçok madde, tümör oluşumuna yol açabilir.’ dedi.

Komlıca, yapılan deneylerde yeterince vitamin ve mineral alımı olduğu takdirde tümör oluşumuna neden olan maddelerin daha az toksik etki yaptıklarının altını çizdi.

Komlıca sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Lifli maddelerle beslenme, kalın bağırsak kanserinin oluşmasına karşı koruyabilir, çünkü lifli besinler bağırsakta kanserojenlerin oluşmasını ve etki yapmasını frenler. Kalın bağırsak kanserine giderek daha sık rastlanmasının, batı ülkelerinde lifli maddeler bakımından nispeten daha fakir olan beslenme biçiminin, dünyanın başka ülkelerinde de yaygınlaşması ile açıklanabileceği öne sürülmektedir.

Bunun tam tersine, endüstri ülkelerinde mide kanseri vakaları azalmıştır. Bu durum da, günümüzde buzdolabı ve derin dondurucular sayesinde yiyeceklerin daha güvenle saklanabilmeleri ile açıklanabilir. Böylece yiyeceklerin saklanması için eskisi kadar çok tuz kullanılmamakta, daha az mantar zehirleri oluşmakta ve dumanla, isle bozulmaya karşı korunmuş “füme” yiyecekler fazla tüketilmemektedir. ‘

Özel Haber / Hande Pusat

DİĞER HABERLER