BESLENME

Yayın Tarihi: 06.12.2014 Cumartesi 12:00:00

Bu Gıdaları Yatmadan Önce Tüketmeyin!

Bu Gıdaları Yatmadan Önce Tüketmeyin!

Meyveyi genelde akşam yatmadan önce tüketiriz. Ya da yatmadan önce acıkır gibi oluruz ve salatalar hazırlarız. Peki bu şekilde beslenmenin yanlış olduğunu biliyor muydunuz? Dr. Fevzi Özgönül...

Meyveyi genelde akşam yatmadan önce tüketiriz. Ya da yatmadan önce acıkır gibi oluruz ve salatalar hazırlarız. Peki bu şekilde beslenmenin yanlış olduğunu biliyor muydunuz?

Dr. Fevzi Özgönül, geceleri rahatsız olmamak için, geceleri dinlenmeye geçen sindirim sistemimizin yavaş çalışacağından çiğ ve hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini açıkladı. Geceleri yemek tüketeceksek bunların pişmiş ve hazmı kolay olan yiyecekler olması gerektiğine dikkat çeken Özgönül, sabah kahvaltısının da önemini vurguladı.

Sabahları kahvaltılarında yer verilen kepekli ekmeğin de kansızlığa ve halsizliğe neden olabileceğini açıklayan Özgönül, bebeğinizi yediremediğiniz yiyecekleri siz de yemeyin ifadesinde bulundu.

Akşamları iyice acıkmadan yemek tüketilmemesi gerektiğini de söylyen Dr. Özgönül, sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Öğlen yediğiniz yemeklerin iyice sindirilebilmesi için bazen sindirim sisteminin 8-10 saate ihtiyacı olur. Bu sistemin aksamaması için akşam yemeği için iyice acıkmayı beklemeliyiz. Ayrıca gece rahat bir uyku uyuyabilmemiz için de sindirim sistemimizin dinlenmeye geçmesi gerekir, bu nedenle gece mümkün olduğunca çiğ ve hazmı zor olan salata ve meyve yememeliyiz. Gece tercih edeceğimiz yemekler, pişmiş sebze yemekleri veya hazmı kolay olan çorba türü yemekler olmalıdır.”

Etiketler ,

DİĞER HABERLER