BESLENME

Yayın Tarihi: 03.03.2016 Perşembe 10:51:14

Canan Karatay haklı çıktı!

Canan Karatay haklı çıktı!

Her konuşmasında kuruyemiş öneren Canan Karatay’ı sevindirecek haber. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma her gün bir avuç kuru yemiş tüketmenin insan ömrünü uzattığını ortaya koydu.

Daily Mail’in haberine göre haftada en az 5 gün veya daha fazla, günde 1 avuç fındık tüketenlerin daha uzun yaşadığı, kanser, kalp rahatsızlığı ve solunum yolu hastalıklarına daha az yakalandığı ortaya çıktı.

Harvard'da yapılan bir araştırmada, ergenlik çağında haftada 1 veya daha fazla yer fıstığı tüketen kızlarda kistik meme dokusu denilen ve meme kanserinin bir belirtisi olan meme dokusuna daha az rastlandığı görüldü.

Her gün 120 kadar Antep fıstığı tüketenler üzerinde yapılan bir araştırmada 3 ayın sonunda gönüllülerin bir kilo bile almadığı görülmüş. Tokluk hissi yaratması dolayısıyla da bu tür kuru yemişler kilo vermeye yardımcı. Faydalı yağlar içeren bu yemişler, metabolizmayı da hızlandırarak yağ y akımını artırıyor. Fındık tüketenlerin yağ yakımını 20 gram, ceviz yiyenlerin ise yağ yakımına 31 gram katkıda bulunduğu görülmüş.

Canan Karatay her defasında fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerin glisemik indeksleri (%0-20) düşük olduğu için kilo aldırmadığını, aksine kilo verdirdiğini dile getirmişti. Karatay'a göre aynı zamanda kabak ve ayçiçeği çekirdekleri de kilo aldırmıyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER