BESLENME

Yayın Tarihi: 20.05.2015 Çarşamba 07:10:00

Canan Karatay'dan bir şeker vurgusu daha!

Canan Karatay'dan bir şeker vurgusu daha!

İzmir’de kitap fuarına katılan Canan Karatay, şekerin halk sağlığını tehdit eden önemli bir bağımlılık olduğunu söyledi.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Canan Karatay, şekerin insanların hayatını karartan ‘en tatlı zehir’ olduğunu yeniledi. Karatay şekerin bebeklerin, çocukların, gençlerin, yaşlıların ve tüm halkın sağlını etkileyen bir besin olduğunu söyledi.

“Şeker hastalığı genetik değildir”


Kilo almanın ve şeker hastalığının genetik olmadığını ve 1980’lerden sonra arttığına dikkat çeken Karatay; “Bu hastalıklar benim kaderim diyemezsiniz. Uğraşırsanız, dikkat ederseniz hastalığınız geriler. Eskiden bu kadar diyet ürünler yoktu. Şimdi diyet sütler, yağsız sütler çıktı. Artık insanlar kasaba gidince ‘aman yağlı tarafından vermeyin’ diyor. Ama şimdi görüyoruz ki hem kalp hastalıkları hem de kanser arttı. Sağlıklı beslenme için doğal et, paça, kelle ve kebap istediğiniz kadar yiyebilirsiniz." dedi.

Ayrıca Canan Karatay bir kutu kolada 22 tane kesme şeker bulunduğunu ve mısır şurubu, kola, rafine unlar, tatlılar ve enerji içeceklerini hayatımızdan çıkartmamız gerektiğini de sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER