BESLENME

Yayın Tarihi: 10.11.2014 Pazartesi 14:52:00

Çikolata Yerine!

Çikolata Yerine!

Uzmanlar, mutluluk hormonuyla tanıdığımız çikolata yerine keçiboynuzu tüketmemizi öneriyor. Keçiboynuzunun bir adedinin yaklaşık 31 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Keçiboynuzunun düzenli kullanımı akciğer kanserini önlemede yardımcıdır.

Uzmanlar, mutluluk hormonuyla tanıdığımız çikolata yerine keçiboynuzu tüketmemizi öneriyor. Keçiboynuzunun bir adedinin yaklaşık 31 kalori olduğunu biliyor muydunuz?

Keçiboynuzunun düzenli kullanımı akciğer kanserini önlemede yardımcıdır. E vitamini içeriği ile öksürük, grip, anemi ve osteoklazi tedavisinde yardımcı olur. Fosfor ve kalsiyum zenginliği sebebiyle osteoporoza (kemik erimesi) karşı savaştığı da açıklanmaktadır.

Keçiboynuzu çikolataya karşı süt içermeyen bir alternatif olarak laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlara için kullanılabileceğini öneren uzmanlar, çikolataya göre yağ, kalori ve kafeinden düşük olmasının kilo kaybına da yardımcı olabileceğini belirtmektedirler. Keçiboynuzu doğal olarak tatlıdır çikolata gibi eklenmiş şeker ilavesi içermez. Keçiboynuzu tohumlarından elde edilen tragasol adlı zamk benzeri madde fırın mamülleri, dondurma, jöleler, reçeller, salata sosları, peynir, konserve etler, salam gibi işlenmiş et ürünleri, hardal ve diğer gıda ürünlerinde bir stabilizatör ya da koyulaştırıcı madde olarak kullanılır.Keçiboynuzu tozu kakao tozu veya çikolata yerine kek, kurabiye ya da şekerlemelerde kullanılabilir. Sıcak içecekler kahve yerine keçiboynuzu tozu kullanılarak yapılabilir. Kurabiye veya kek yapmak için damla çikolatalar yerine keçiboynuzu parçaları kullanılabilir.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER