BESLENME

Yayın Tarihi: 30.10.2017 Pazartesi 14:15:00

Çocuk beslenmesinde bunlara dikkat edin!

Çocuk beslenmesinde bunlara dikkat edin!

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak pek kolay olmasa da bazı ayrıntılara dikkat ederek sağlıklı beslenmelerini sağlamak mümkün.

Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak çocuklarınız varsa pek de kolay olmayabilir. Neyse ki çocukların yeme davranışları doğuştan gelmiyor, öğrenilerek elde ediyorlar. Henüz istenmeyen bir alışkanlık edinmemişlerse iş kolay. Değiştirmek istediğiniz alışkanlıkları varsa o zaman size zaman, sabır ve kararlılık gerekiyor. İşte bunun için 5 öneri!

1) Yemeği eğlenceli hale getirin

Bazı ebeveynler çocuklarının yemekle oynamasından hoşlanmazlar. Ancak aslında oyun, yaratıcılık ve eğlence çocukların doğasında var ve eğer anne babalar çocuklarını sağlıklı beslenmeye teşvik etmek istiyorlarsa bunu göz ardı etmemeliler. Yemeği bir hikayeye veya oyuna dönüştürerek ve sunumu konusunda da yaratıcı olarak bunu sağlamak mümkün.

2) Nedenleri onların dilinde açıklayın

Küçüğünüzün tabağındaki brokoliyi yemesini istiyorsanız "Yemelisin çünkü sağlıklı." demeniz yeterli bir açıklama olmaz. "Yemelisin çünkü seni daha güçlü ve akıllı yapacak ve oyun oynayabilmek için daha çok enerjin olacak." demek daha çok işe yarayabilir.

3) Sunuma özen gösterin

Yemeğin nasıl göründüğü bir çocuğun yiyip yememe kararını etkileyebilir. Her çocuk birbirinden farklıdır ama başlangıç için değişik renkli yiyecekler deneyebilirsiniz. Yiyecekleri tabağa değişik şekillerde (kalp, gülen yüz, yıldız vb) yerleştirin.

4) İyi yeme alışkanlıklarını ödüllendirin

İyi yeme alışkanlıklarının ödüllendirilmesi sağlıklı yiyeceklerin hafızalarında olumlu olarak yer etmesini sağlar. Yemekten sonra yıldız vb verilmesi veya sevdiği bir aktiviteyi yapmak bunun bazı yollarıdır.

5) Yiyecekleri ödül veya ceza aracı olarak kullanmayın

Sağlıklı yeme davranışının ödüllendirilmesi iyi bir fikir ancak çoğu beslenme uzmanı yiyeceğin kendisinin ödül olarak kullanılmasının uygun olmadığını belirtiyorlar. Kitaplar, istediği aktivitenin planlanması gibi ödüller tercih edilmeli.

DİĞER HABERLER