BESLENME

Yayın Tarihi: 05.04.2017 Çarşamba 16:05:32

Çok konuşulacak pekmez iddiası!

Çok konuşulacak pekmez iddiası!

Prof. Dr. Erk, yaptığı açıklamada taze sıkılmış meyve suyunun dahi şeker deposu olduğunu ve pekmezin sağlığa hiçbir yararı olmadığını bildirdi.

Sofra şekeri, pekmez, asitli ve kolalı içecekler ile meyve sularının hiçbir besin değeri taşımadığını söyleyen Prof. Dr. Erk, ‘Taze sıkılmış meyve suyu da şeker deposudur. Tüm bu besinler çocukları şişmanlatıp kalp hastalıklarına yol açar’ dedi.

Kan yapar, öksürüğü keser diye özellikle kış aylarında bolca tükettiğimiz pekmez de faydasız çıktı! Pekmez gibi sofra şekeri, kolalı içecekler ve meyve sularının da sağlığa hiçbir yararı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, "Günümüz toplumunun beslenmesinde önemli yeri olan özellikle çocukların tükettiği meyve suları da glisemik indeksi yüksek, gerçek besinlerden fakir, obezite ve kalp hastalıklarına yol açabilen gıdalardır" dedi.

Meyvelerin yararlı kısımlarının kabuk ve etli bölümlerinde bulunduğunu, meyve sularının fazla şeker içerdiği için tercih edilmemesi
gerektiğini belirten Prof. Dr. Erk, tatlıya mesafeli yaklaşmak gerektiğini belirterek şu uyarılarda bulundu:

İŞLENMİŞ TEHDİT

İşlenmiş gıdalar hem gerçek besin içermezler hem de vücudu yorarlar. Bu işlenmiş gıdaların sindirim ve emilimi için vücut depolarında bulunan mineral, enzim ve fitobesinler kullanılmak zorundadır. Bu tür yiyecekler hem gerçek besinden yoksundurlar hem de vücutta var olan besinlerin harcanmasına yol açarlar.
 

DİĞER HABERLER