BESLENME

Yayın Tarihi: 08.12.2017 Cuma 17:35:00

Diyetisyene neden ihtiyacımız var?     

Diyetisyene neden ihtiyacımız var?     

Diyetisyen Yusuf Öztürk, kişiye özel beslenme programlarının sağlıklı ve uzun bir ömür üzerindeki etkilerini anlattı.

Sağlıklı beslenme trendlerinin popüler olduğu bu günlerde, kendi beslenme programımızı kendimiz oluşturabilir miyiz, yoksa bir diyetisyenden yardım almak şart mı?

Diyetisyen Yusuf Öztürk, CMR Medya’ya bireysel beslenme programlarının önemini anlattı; “Doğru besinler tüketerek sağlıklı bir yaşam sürebilir, yanlış beslenerek hasta olabiliriz. Kişi için en doğru beslenme planı, bir diyetisyen tarafından belirlenendir.Diyetisyen; besin ve beslenmenin sağlık üzerindeki işlevi konusunda bir otoritedir. Bu kişiler, sağlık, beslenme önerileri ve beslenme bilgileri konusunda güvenilir kaynaklardır. Beslenme ve diyet konusunda toplumumuzdaki bilgi kirliliğine karşı, üniversitelerden edindiği teorik bilgilerini pratikte kullanarak insanlara doğru beslenmeyi öğretmeyi amaçlayan diyetisyenlere güvenin.“

"Hamile kalmak isteyenler yardım almalı"

Bebeklikten yaşlılığa her evrede doğru beslenme bilgilerine ve önerilere ihtiyaç olduğunu belirten Öztürk; “Mesela; gebesiniz veya gebe kalmaya çalışıyorsunuz, nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmelisiniz.Belki de bebeğinize süt veriyorsunuz, bebeğinizi büyütüyorsunuz. Çocuğunuza okulda yemesi için öğün hazırlıyorsunuz. Belki de bir sporcusunuz, bir ofis çalışanısınız.Belki bir hastalığınız var, bir ilaç kullanıyorsunuz. Bu durumlarla ilgili beslenme bilgilerini bir diyetisyenden öğrenmelisiniz.” diye kaydetti.

"Bazı hastalıklar kilo vermeye engeldir"

Kişiye özel diyet programlarının önemini vurgulayan Öztürk; “Peki diyetisyene danışmadan kendiniz diyet yapabilir misiniz? Belki yaparsınız. Ancak bu sizin için en uygun diyet olmayabilir. Çünkü gerçek diyetisyen kişiye özel diyet programı hazırlarken; kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, kullandığı ilaçlar, kan değerleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi ve daha birçok kıstasa göre yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamayı amaçlar.  Diyetisyen bunun eğitimini almıştır. Bazı kan değerleri ve hastalıklar kilo vermeye engel olur. Bazı ilaçlar bazı besinlerle etkileşime girer. Diyetisyen bu durumları değerlendirir ve bunun neticesinde kişiye özel bir beslenme planı oluşturur ve diyet sürecinde de kişiyi motive eder.” ifadelerini kullandı.


Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER