BESLENME

Yayın Tarihi: 16.08.2011 Salı 12:58:00

Dondurma alırken dikkat

Dondurma alırken dikkat

Uzmanlar sağlıklı koşullarda üretilen dondurmanın oldukça faydalı ve besleyici bir besin maddesi olduğunu söylüyorlar.

Yapılan araştırmalar 100 gram dondurmada bulunan besleyici öğelerin 100 gram süte göre çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Beslenme uzmanları dondurma konusunda uyarıyor çünkü üretimi konusunda prosedürlere uymayan sağlıksız koşullarda üretilen dondurmalar insan sağlığını tehdit ediyor ve yaşama büyük ölçüde zarar veriyor. Dondurmanın temel gıdası olarak kabul edilen süt çok çabuk bozulduğundan dondurmanın üretildiği sağlık koşulları ve yapılan ambalajın önemi oldukça fazladır.

Hekimler çocukluk çağında süt sevmeyen çocuklar için ailelerinin dondurmayı bir alternatif olarak görmesi gerektiğini söylüyorlar. Ancak dondurma yedikten sonra özellikle çocukların dişlerini fırçalamaları uzmanlarca öneriliyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı araştırmalar sonucunda dondurma tüketiminin 1 – 10 yaş arasındaki çocuklar için 800 mg, 11- 24 yaş için 1200 mg sonraki yaşlarda ise 800 mg/ gün olduğunu ifade ediyorlar. Yani ergen ve menopoz dönemlerinde insanların dondurmaya daha fazla ihtiyacı bulunmaktadır.

 

Yazan Editör

Gıda Mühendisi

Didem SALİCİK


DİĞER HABERLER