BESLENME

Yayın Tarihi: 29.10.2013 Salı 18:02:00

Dünya Genelinde Her Sekiz Kişiden Biri Aç

Dünya Genelinde Her Sekiz Kişiden Biri Aç

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü'nün verilerine göre; her yıl yaklaşık 3 milyonu çocuk olmak üzere 7 milyon kişi, açlık nedeniyle hayata gözlerini yumuyor.

Almanya'daki Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü, 16 Ekim Dünya Gıda Günü öncesinde Berlin’de 2013 Dünya Açlık Endeksi’ni açıkladı. Örgütün verilerine göre, her yıl dünya genelinde 842 milyon kişi açlık çekiyor, bunun 7 milyonu ise açlık nedeniyle hayatını kaybediyor. Almanya merkezli örgüt, her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle bir dizi etkinlik düzenleyerek, açlık krizinin sebeplerine ve yanlış yürütülen politikalara kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor. Örgütün bu yılki sloganı ise "Dünya adil beslenmiyor".

"Çocuk ölümleri bir cinayet"

BM İnsan Hakları Konseyi üyesi Jean Ziegler, "Biz Onları Aç Bırakıyoruz: Üçüncü Dünya Ülkelerindeki Kitlesel Katliam" adlı kitabın da yazarı. İklim değişikliği ve mali krizlerin açlık sorununu tırmandırdığını belirten Ziegler, dünyada her sekiz kişiden birinin açlık çekmesini şöyle değerlendiriyor: "Çok absürt bir duygu. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün verilerine göre, dünya genelinde her 5 saniyede bir, 10 yaş altındaki bir çocuk açlıktan ölüyor. Hem de neredeyse dünya nüfusunun iki katını, yani yaklaşık 12 milyar insanın karnını, kolayca doyurabilecek bir gezegende. İşin tuhaf yanı da işte burası. İnsanlık tarihinde artık nesnel bir kıtlık söz konusu değil. Sorun, gıda maddelerinin üretimi değil, onlara erişimdir. Şu anda biz bunları konuşurken bir çocuk daha ölüyor, bu cinayet."

4 milyon Suriyeli gıda yardımına muhtaç

2013 Dünya Açlık Endeksi’nde, Burundi, Eritre gibi Afrika ülkelerinin yanında Madagaskar açıklarındaki ada ülkesi Komorlar’da açlığın ulaştığı boyut da dramatik olarak değerlendirildi. Raporda Suriye’de de devam eden iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiğine dikkat çekiliyor. Dieckmann, "Elimizdeki verilere göre yaklaşık 4 milyon Suriyeli gıda yardımına muhtaç durumda" diye konuştu.

Ülkede her 4 haneden birinin her ayın ortalama 7 günü aç kaldığını söyleyen Dieckmann, çocukların açlıktan öldüğüne dair ilk raporların ellerine ulaştığını da sözlerine ekledi. DW
Etiketler ,

DİĞER HABERLER