BESLENME

Yayın Tarihi: 07.12.2015 Pazartesi 12:41:27

Gebelikte en çok ihtiyaç duyulan besin!

Gebelikte en çok ihtiyaç duyulan besin!

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, yeni bir hayata can verirken dikkat edilmesi gerekenleri belirterek hamilelikte en çok ihtiyaç duyulan besini açıkladı.

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, her anne adayı, bebeğinin son derece sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini arzular ve bunun için hamileliği boyunca elinden gelen her şeyi yaptığını belirterek özellikle bu dönemde suyun hem yaşam için hem de hamilelik için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca Aksoy, “Suyun yaşam kaynağı olduğunu unutmayın, yeni bir hayata can verirken su, gebelikte en çok ihtiyaç duyduğunuz şeylerden biridir. Hamilelerin, bu dönemde aldıkları bütün besinlere özen göstermelerinin yanı sıra, arıtılmış ve doğru şartlarda saklanan suları tercih etmeleri gerekir” dedi.

Buna ek olarak Canan Aksoy bebeğiniz ve sizin için hamilelik boyunca alınması gereken vitamin ve mineraller şu şekilde sıraladı;
 
Kemik gelişimi: Kalsiyum – Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler.
 
Zihinsel gelişim: İyot – Deniz ürünleri ve iyotlu tuz
 
Düşük riskini azaltmak için: Folik asit – Koyu yeşil yapraklı sebzeler, et ve türevleri, süt ve türevleri, yumurta ve tahıllar.
 
DNA sentezi: B12 – Et, süt, yoğurt, yumurta, peynir
 
Görme kusurları: A vitamini – Balık, süt, yoğurt, yumurta sarısı, havuç, domates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler.
 
Sağlıklı kemik yapısı: D vitamini – Saat 10.00-11.00 arasında ya da 15.00-16.00 arasında güneş.
 
Enfeksiyonlara karşı: C vitamini – Kırmızı ve yeşil biber, turunçgiller, domates, brokoli, patates, kuşburnu.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER