BESLENME

Yayın Tarihi: 17.07.2017 Pazartesi 12:20:00

Hamilelik döneminde bu gıdaları yanınızdan ayırmayın

Hamilelik döneminde bu gıdaları yanınızdan ayırmayın

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, hamilelik döneminde beslenmeyle ilgili bilgiler paylaştı.

Özellikle sıcak yaz günlerinin hamileler için sıkıntı yaşatabileceğini ifade eden Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, bu dönemde sıvı alınması gerektiğini söyleyerek hamilelik döneminde beslenmeye yardımcı olacak önerileri sıraladı.

Hamilelik döneminde beslenme, anne adaylarını aklını en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Dünyadaki en değerli canlıyı taşımanın verdiği sorumlulukla, daha önce dikkat etmediği birçok konu artık ilgi alanına giriyor. Anne adayları, "Bebeğim yeterince besleniyor mu" düşüncesiyle gereğinden fazla besin alabiliyor ya da yanlış bir beslenme rejimi uygulayabiliyor. Özellikle sıcak yaz günlerinin hamileler için sıkıntı yaşatabileceğini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, bu dönemde özen gösterilmesi gereken konuların başında ise yeterli miktarda sıvı alınması gerektiğini söyledi. Dr. Ramazan Bayırlı, hamilelik döneminde beslenmeye yardımcı olacak 10 öneriyi de sıraladı.

"Yaşam kaynağımız su yanıbaşınızda olsun"

Vücudun taşıma ve bağışıklık sisteminde görevli olan suyun, alınan besin öğelerinin vücut hücrelerine taşınmasında ve metabolik atıkların da vücuttan uzaklaştırılmasında görev yaptığına dikkat çeken Dr. Bayırlı, "Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin artan kan hacmi için günlük 2-3 litre arası sıvı tüketmesi gerekiyor. Bunun 8-10 bardağı su olmalıdır. İdrar renginin açık sarıdan koyu sarıya doğru gitmesi günlük tüketilen sıvı miktarının yetersiz olabildiğini gösteriyor. İkinci olarak suyun dışında tüketilen diğer sıvı içeceklerin kafein, karbondioksit ve yüksek miktarda şeker içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostoların tercih edilebilir.

Ancak hamilelik diyabeti riski varsa ve hamilelik hedeflenen kilolar içerisinde devam etmiyorsa meyve suyu ve komposto tüketirken dikkat edilmesi gerekiyor. Terle beraber oluşan tuz kaybını önlemek için tuzu yoğun olmayan ayranın da rahatlıkla tercih edilebilir. Hamilelik ödemi, hipertansiyonu ve preeklampsi sorunu olan anne adayları için özellikle tuzlu ayrandan uzak durulması gerekiyor" dedi.

"Her bitki çayını içmeyin"

Sıvı ihtiyacını karşılamada kullanılabilecek kaynaklardan birinin de bitki çayları olduğunu ve laksatif özelliği olmayan, kasılmaları artırmayacak bitki çaylarının hamilelik döneminde kullanılabileceğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı; rezene, ıhlamur, papatya, zencefil, anason, nane içerikli bitki çaylarının tercih edilebileceğini belirtti. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, "Yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek açısından yemeklerle birlikte çay, kahve içilmemesi de önem taşıyor. Bağırsak aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan ve özellikle yaz ishallerini önlemekte de faydalı bulunan probiyotikler de hamilelikte sıvı alımını kolaylaştıran ürünler arasında yer alıyor. Yüksek kalsiyum içeriği ve ferahlatıcı özelliği ile anne adayları tercihlerini kefirden yana kullanabilirler.

DİĞER HABERLER